Fale wezbraniowe nadciągają w kolejne rejony
IMGW ogłosił ostrzeżenia dla kolejnych regionów.
Fala wezbraniowa przeszła już przez Kraków i powinna już słabnąć, ale nadal zagrożonych jest kilka regionów.
Stany alarmowe mogą zostać przekroczone jeszcze w południowej Polsce w województwach: małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim.
IMGW ostrzega, że pierwsza fala wezbraniowa, która utworzyła się na Wiśle na pograniczu województw śląskiego i małopolskiego powstała w wyniku przemieszczania się wód opadowych ze zlewni Małej Wisły i Przemszy.
Stany alarmowe zostały przekroczone na Małej Wiśle do wodowskazu Bieruń Nowy.
W kolejnych godzinach, w dół rzeki będzie się przemieszczała druga fala wezbraniowa.
Kolejna fala wezbraniowa, uformowana w okolicach Krakowa, będzie się przemieszczała w kierunku stacji wodowskazowej Popędzynka.
Prognozowane jest tam przekroczenie stanu alarmowego o 65 cm w piątek w nocy i w sobotę rano.
W niedzielę wieczorem nastąpi kulminacja w Sandomierzu. Przekroczenie stanów alarmowych jest przewidywane w całym górnym biegu Wisły, do Annopola.
Kolejne wezbranie na Wiśle utworzyło się w okolicach Zawichostu. Powstało w skutek opadów na pograniczu województw małopolskiego i podkarpackiego. To wezbranie będzie się utrzymywało najdłużej, a stan alarmowy zostanie w poniedziałek przekroczony o ponad metr.
Na środkowej Wiśle w przyszłym tygodniu fala wezbraniowa się spłaszczy i wydłuży i będzie się przemieszczała w stanie wody wysokiej.
Na szczęście nocami zaczną słabnąć opady na południu, dzięki czemu poprawi się sytuacja w województwach śląskim, małopolskim i podkarpackim.
W zlewni Małej Wisły, Przemszy przewidywany jest poziom w strefie wody wysokiej i wciąż lokalnie przekroczone stany ostrzegawcze.
W zlewniach Soły, Skawy, Raby, Dunajca, Nidy prognozowane jest przemieszczanie się wody opadowej w dół rzek. Stany wód w górnych biegach stopniowo będą opadały w strefie wody wysokiej. W dolnych biegach tych zlewni notowane będą przez najbliższe dwa dni przekroczenia stanów alarmowych, ale z tendencją spadkową.
W górnych biegach zlewni Wisłoki i Sanu prognozuje się stabilizację bądź niewielkie wzrosty przy przekroczonych stanach alarmowych i ostrzegawczych.
Od soboty prognozuje się opadanie wód poniżej stanów alarmowych.
Źródło: PAP