Kolejna rocznica w Krakowie
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida oraz Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble zapraszają w poniedziałek, 16 września o godz. 18.00 na spotkanie poświęcone twórczości Witolda Lutosławskiego, realizowane w ramach cyklu „Otwórz uszy. Tu i teraz. Nowa Huta 2019”. Wstęp wolny.
Rok 2019 jest pełen rocznic: 70-lecie Nowej Huty, 80. rocznica wybuchu II wojny światowej, 30-lecie pierwszych częściowo wolnych wyborów. W muzyce rok 2019 został zdominowany przez dwusetną rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki, tymczasem 7 lutego minęła 25 rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów dwudziestego wieku: Witolda Lutosławskiego.
Lutosławski był kompozytorem o ogólnoświatowej renomie, wprowadzał i rozwijał nowe techniki kompozytorskie, w sposób niebywale kreatywny czerpał z tradycji muzyki klasycznej, w swoich poszukiwaniach nie odbiegał od najbardziej wpływowych twórców zachodnich. Koleje jego życia i rozwój twórczości są ściśle związane z najnowszą historią Polski, w zmianach stylistycznych i formalnych kompozycji odbijają się zmiany społeczne i polityczne, jakie miały miejsce od II wojny światowej, aż po wybory 1989 roku i pierwsze lata kapitalizmu.
Spotkanie będzie okazją do poznania historii życia kompozytora, wysłuchania kilku utworów pochodzących z różnych okresów jego twórczości i wspólnego z uczestnikami muzykowania, dzięki któremu poznamy niektóre z innowacji, jakie Lutosławski wprowadził do muzyki klasycznej XX w.
Comiesięczne spotkania, organizowane przez Spółdzielnię Muzyczną contemporary ensemble we współpracy z Ośrodkiem Kultury im. C. K. Norwida „Otwórz uszy. Tu i teraz. Nowa Huta 2019” łączą w sobie profesjonalizm muzyków, którzy uczestniczyli w największych festiwalach muzyki nowej w Polsce i za granicą (Warszawska Jesień, Sacrum Profanum, Internationale Ferienkurse für Neue Musik w Darmstadt), z przystępną formą prezentacji, za której sprawą niezrozumiała pozornie muzyka zaczyna przemawiać „ludzkim głosem”.
Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.
Źródło: Ośrodek Edukacji Obywatelskiej CM