Ogromna akcja 116 funkcjonariuszy, w tym antyterrorystów zakończona licznymi aresztowaniami
Spektakularny sukces małopolskiej Policji i Prokuratury Okręgowej w Krakowie. Kilkuset funkcjonariuszy brało udział w ubiegłotygodniowych realizacjach, podczas których zatrzymano członków grupy przestępczej wyłudzającej kredyty i pożyczki bankowe na ogromną skalę.
W rękach Policji jest już 12 osób, w tym kierownictwo przestępczego interesu. Decyzją sądu 6 osób zostało już tymczasowo aresztowanych.
Małopolscy policjanci zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie we współpracy z Bankowym Centrum Cyberbezpieczeństwa Związku Banków Polskich rozpracowali zorganizowaną grupę przestępczą wyłudzającą kredyty i pożyczki. Ustalenie sprawców oraz schemat ich działania poprzedzone było długim i żmudnym śledztwem.
15 października doszło do pierwszych zatrzymań w których brali udział małopolscy policjanci z wydziału do walki z cyberprzestępczością, policjanci kryminalni z oddziału prewencji oraz policyjni antyterroryści (w sumie 116 funkcjonariuszy).
Przeprowadzone realizacje miały miejsce na terenie województwa małopolskiego, lubuskiego, mazowieckiego oraz dolnośląskiego. W wyniku realizacji zatrzymano 12 osób (w wieku od 20 do 43 lat) zamieszanych w przestępczy proceder.
Wśród zatrzymanych są osoby kierujące grupą przestępczą, kurierzy pocztowi, pośrednicy bankowi i pracownicy banków. Przeszukano 28 miejsc, w których policjanci zabezpieczyli telefony komórkowe, karty sim, komputery, fałszywą dokumentację oraz dokumenty tożsamości wykorzystywane w przestępczym procederze.
Przestępczy proceder był skomplikowany i bardzo dobrze przygotowany. Członkowie grupy korzystali z bazy danych zawierającej dane osobowe (nazwiska, numery dowodów osobistych, itp.) co najmniej kilkuset osób. Sprawcy użyli tych danych do założenia przez Internet rachunków bankowych, na które następnie wpływały środki finansowe wyłudzonych z kredytów i pożyczek.
W tym skomplikowanym procesie dochodziło również do fałszowania dokumentacji na podstawie której takie kredyty bądź pożyczki mogły być udzielane. Gotówka pochodząca z oszukańczych transakcji była wypłacana w bankomatach.
Po pewnym czasie osoby na których dane zakładano fikcyjne rachunki bankowe zaczęły dostawać powiadomienia o nieuregulowanych ratach kredytów i pożyczek. W wielu przypadkach dochodziło nawet do wszczęć postępowań komorniczych, w wyniku, których nieświadome o niczym osoby mogły stracić dorobek życia.
Dwanaście zatrzymanych osób usłyszało już zarzuty, w tym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i m. in. oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości.
Wieczorem, 16 października na wniosek prokuratury sąd wobec 6 podejrzanych zastosował środek zapobiegawczy w postacie tymczasowego aresztowania. 17 października policjanci doprowadzili tych 6 podejrzanych do aresztu śledczego. Co do pozostałych osób zastosowano nieizolacyjne środki zapobiegawcze takie jak dozory Policji, zabezpieczenia majątkowe i zakazy opuszczania kraju.
Niektórym podejrzanym, w zależności do zarzutów grozi nawet do 10 lat pozbawienia wolności.
Pamiętaj – dbaj, o to by Twój nasz dowód osobisty nie wpadł w niepowołane ręce – aby oszuści się nie posłużyli zawartymi tam informacjami.
Warto też sprawdzać co pewien czas jakie kredyty zarejestrowano na nasze nazwisko w Biurze Informacji Kredytowej i warto korzystać z funkcji Alert-BIK, dzięki której BIK powiadomi nas ze ktoś dokonuje sprawdzenia naszej zdolności kredytowej przed wzięciem kredytu/pożyczki na nasze nazwisko.
Źródło: Małopolska Policja