Przestępcy kręcili karuzelą podatkową. Ich zabawę przerwali policjanci
W śledztwie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie małopolscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej rozbili zorganizowaną grupę, której członkowie podejrzani są o przestępstwa skarbowe i pranie pieniędzy.
Straty Skarbu Państwa poniesione przez ich działalność wynoszą co najmniej 67,5 mln złotych.
Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte w 2016 r. przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie. Postępowanie prowadzone przez policjantów z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie dotyczyło działania zorganizowanej grupy przestępczej działającej na Śląsku, w Małopolsce, województwie mazowieckim, Dolnym Śląsku, a także zagranicą, mającej na celu popełnianie przestępstw skarbowych, przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów i obrotowi gospodarczemu, związanych z fikcyjnym „karuzelowym” obrotem towarem.
Śledczy ustalili, że w latach 2010-2016 r. doszło do przestępczego procederu polegającego na wystawianiu faktur VAT nie odzwierciedlających rzeczywistych transakcji kupna–sprzedaży, w celu upozorowania transakcji w ramach wewnątrzwspólnotowych dostaw i nabycia towarów skutkujących uszczupleniem lub narażeniem na uszczuplenie należności Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług przez ustalone podmioty gospodarcze w związku z uczestnictwem w obrocie granulatem tworzyw sztucznych, a nadto polegającym na podejmowaniu czynności mających na celu udaremnienie lub znaczne utrudnienie stwierdzenia przestępczego pochodzenia środków płatniczych pochodzących z korzyści związanych z popełnieniem opisanych powyżej czynów zabronionych.
W proceder zaangażowane były firmy zajmujące się działalnością gospodarczą zarówno w Polsce jak i na Słowacji, w Niemczech oraz w Czechach. Grupą kierował 42-letni mężczyzna mieszkaniec województwa śląskiego, który w wspólnie z innymi członkami grupy doprowadził tym fikcyjnym, „karuzelowym” obrotem towaru do uszczuplenia należności Skarbu Państwa z tytułu podatków od towarów i usług. Śledczy szacują, że należności te wynoszą ponad 67,5 mln złotych.
Towar w postaci granulatu tworzyw sztucznych według dokumentacji miał być sprzedawany z Polski na Słowację, do Niemiec oraz do Czech, a następnie wracał znów do Polski za pośrednictwem grupy powiązanych podmiotów tzw. „znikających podatników”, które dokonywały dostawy towaru do pierwotnego sprzedawcy. Podmioty biorące udział w tej karuzeli ulegały szybkiej rotacji – znikały stare, powstawały nowe, zmieniała się droga przepływu faktur.
Część środków pieniężnych pochodząca z tych korzyści (śledczy szacują, że było to ok. 11 mln. złotych ) były przelewane na jeden rachunek i następnie wypłacane w gotówce. Część tych pieniędzy przeznaczana była na zakup luksusowych samochodów na terenie Unii Europejskiej w ramach kolejnych spółek.
Na polecenie Prokuratora policjanci podczas przeszukań siedzib kilkunastu firm i mieszkań właścicieli, zabezpieczyli dokumentację papierową oraz sprzęt elektroniczny. Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego, 13 listopada br., policjanci zatrzymali 6 osób podejrzanych. Pięciu mężczyzn oraz jedna kobieta wieku od 41 do 67 lat są mieszkańcami województwa śląskiego oraz dolnośląskiego.
Sprawcy usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 par. 1 kk), poświadczania nieprawdy w dokumentach w celu osiągniecia korzyści majątkowej oraz używania tych dokumentów (art.271 par.1 i par.3 KK oraz art.273 kk ), poświadczania nieprawdy organowi podatkowemu (art.56 par.1 kks), nierzetelnego prowadzenia ksiąg (art.62 par.1 kks), wystawiania faktur w sposób nierzetelny ( art.62 par.2 kks) oraz prania brudnych pieniędzy (art. 299 par. 1 i 5 kk).
42-letni mieszkaniec Śląska dodatkowo usłyszał zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Cztery osoby zostały tymczasowo aresztowane na 3 miesiące. Pozostałe dwie dostały inne środki zapobiegawcze w postaci dozoru i poręczenia majątkowego.
Pieniądze pochodzące z przestępstwa lokowane były w nieruchomościach oraz luksusowych samochodach. Trwa zabezpieczanie przez Prokuratora majątku sprawców na poczet przyszłych roszczeń. Sprawa ma charakter rozwojowy, przewidywane są dalsze zatrzymania.
Źródło: Małopolska Policja