Kraków rozdaje pieniądze. O takie stypendium warto się ubiegać
16 kategorii, a wśród nich: literatura, sztuki wizualne, architektura, muzyka – poważna i popularna, taniec, teatr, film, folklor i tradycja, street art, intermedia, zarządzanie kulturą i wspieranie kultury, a także opieka nad zabytkami. Jeśli działasz w tych obszarach, możesz starać się o Stypendium Twórcze Miasta Krakowa.
Kraków to miasto pełne cennych zabytków, znane z bogatej i różnorodnej oferty kulturalnej. Miasto, które ponad 40 lat temu, jako pierwsze w Europie, zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO, a od sześciu lat identyfikujące się także tytułem Miasta Literatury UNESCO.
– Tytuły i wyróżnienia to tylko jeden aspekt kulturalnego Krakowa, dla miasta szczególnie ważni są liczni twórcy oraz osoby zaangażowane w życie kulturalne. To oni nadają Krakowowi niepowtarzalny charakter, kreują pomysły, realizują inicjatywy, które składają się szczególny, dobrze znany w kraju i rozpoznawalny na świecie kulturalny wizerunek miasta. Krakowskim artystom twórcom, animatorom, edukatorom miasto od ponad dwudziestu lat oferuje Stypendium Twórcze Miasta Krakowa – mówi Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.
Przedmiotem konkursu jest realizacja przedsięwzięcia o charakterze artystycznym lub mającym na celu upowszechnienie kultury na terenie Krakowa, a także opiekę nad zabytkami. W ramach Stypendium Twórczego Miasta Krakowa 2020 można uzyskać dofinansowanie w wysokości 10 tysięcy złotych. Wnioski można składać do 31 stycznia 2020 roku.
– To jedno z najpiękniejszych dzieł miasta realizowanych od 1994 r. Wsparcie na realizację swoich projektów otrzymało już aż 400 twórców i twórczyń związanych z Krakowem. Wśród nich ludzie rożnych generacji i dziedzin sztuki, pokazujących, jak różnorodny, wielowymiarowy i bogaty jest Kraków z jego talentami – podkreśla Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta ds. kultury.
– W 2019 roku miasto wydało prawie milion złotych na nagrody i stypendia dla twórców, wśród nich można wymienić między innymi nagrody teatralne, Nagrody Miasta Krakowa, a także nagrody: Vincenza, Wyspiańskiego, Ferdynanda Wspaniałego, Conrada. Do tego trzeba jeszcze wspomnieć o nagrodach filmowych, festiwalowych oraz przyznawanych w konkursach i przeglądach organizowanych przez miejskie instytucje. To blisko siedemdziesiąt rozmaitych nagród obejmujących wszystkie rodzaje sztuki i twórczości artystycznej – podsumowuje.
Więcej informacji o Stypendiach Twórczych Miasta Krakowa 2020 można znaleźć m.in. na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej oraz w Wydziale Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK (pl. Wszystkich Świętych 11; tel.: 12 616 12 32 lub 12 616 19 22).
Źródło: krakow.pl