Sejm uchwalił specustawę ws. koronawirusa

Po godzinie 23 Sejm przyjął specustawę ws. koronawirusa. Za głosowało 400 posłów, 11 było przeciw, a 7 wstrzymało się od głosu.

Ustawa została przegłosowana w szybkim tempie. Rano na sejmowej komisji zdrowia odbyło się pierwsze czytania, a wieczorem drugie, po czym posłowie przeszli do głosowania.

Ustawa zakłada, że by zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, pracodawca może zlecić wykonywanie pracy pracownikowi z domu.

Ponadto regulacja wprowadza prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego za okres nie dłuższy niż 14 dni, w przypadku, kiedy zamknięty będzie żłobek, przedszkole czy szkoła.

Po trzecie wreszcie umożliwia dokonywania zamówień i wykonywania usług czy prac bez stosowania przepisów ustawy o zamówieniach publicznych i prawa budowlanego. Dzięki temu będzie można szybko reagować na zagrożenie związane z wirusem.

Oprócz tego zapisano, że receptę będzie mógł wystawić farmaceuta, a minister na podstawie informacji GIS będzie mógł określać maksymalne ceny na określone produkty lecznicze wykorzystane przy leczeniu wirusa.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]