Naukowcy z UJ stworzyli substancję, która silnie hamuje koronawirusa!
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie poinformowali o stworzeniu substancji silnie hamującej zakażenia koronawirusem.
Według badaczy, wstępne wyniki nastrajają optymistycznie i mogą stać się przepustką do przygotowania leku.
Jak podkreślił wirusolog prof. Krzysztof Pyrć, opracowana substancja jest innowacyjna w skali światowej, bowiem bazuje na związku chemicznym, zwanym HTCC, który silnie hamuje rozwój nie tylko wirusa SARS-CoV-2, lecz także jego odmianę MERS-CoV.
Kolejnym etapem będzie uzyskanie partnera komercyjnego lub przedstawiciela danej instytucji, który wdrożyłby nową substancję do użytku klinicznego.
HTCC (po rozwinięciu nazwy: związki, inhibitory polimerowe, polimery, związki polimerowe) jest środkiem opatentowanym, którego wcześniej testowano na zwierzętach. Po zaaplikowaniu go drogą wziewną u gryzoni, nie zaobserwowano żadnych skutków ubocznych ani toksycznego działania na płuca.
HTCC bazuje na chitozanie (związku otrzymywanym z krewetek bądź grzybów). Badanie zauważyli, że wspomniany polimer wchodzi w interakcję z białkiem Spike, który tworzy „koronę” wirusa. Dzięki temu dochodzi do blokady jego oddziaływania na receptory komórkowe, a w konsekwencji wirus nie przeniknie do komórek!
Interdyscyplinarny zespół naukowców, pod kierunkiem prof. Krzysztofa Pyrcia i dr Aleksandry Milewskiej, pozwolił na zacieśnienie współpracy Małopolskiego Centrum Biotechnologii z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.