Kto trafi na przeszkolenie? Wojsko wzywa Polaków na ćwiczenia
Na początku tygodnia MON opublikował projekt rozporządzenia, w którym przewidziano powołanie maksymalnie 200 tys. osób na ćwiczenia do wojska.
Na konferencji prasowej szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji płk Mirosław Bryś przekazał więcej informacji m.in. na ten temat tego, kto może trafić na przeszkolenie.
„Głównym naborem na ćwiczenia żołnierzy rezerwy są zasoby żołnierzy znajdujących się w pasywnej rezerwie. I tutaj głównie skupiamy się na osobach, które odbyły służbę wojskową, mają złożoną przysięgę wojskową i nadany przydział mobilizacyjny w konkretnej jednostce wojskowej” – oznajmił płk Bryś.
Dodał również, że ćwiczenia mają trwać nie dłużej niż dwa tygodnie, a w tym czasie żołnierze będą zapoznawani z nowoczesną techniką i sprzętem uzbrojenia, który jest wyposażeniem poszczególnych jednostek Wojska Polskiego.
Na ćwiczenia rezerwy będą zapraszane osoby nie posiadające przeszkolenia wojskowego, tzn. są po kwalifikacji wojskowej, mają orzeczoną kategorię zdrowia, ale nie były na szkoleniu wojskowym, nie składały przysięgi i nie były w jednostce wojskowej. Będą oni zapraszani do wojskowych centrów rekrutacji, gdzie zostanie im przedstawiona propozycja odbycia ćwiczenia we wskazanej jednostce wojskowej.
Ćwiczenia będą się, niestety, wiązały z obowiązkiem przejścia na bezpłatny urlop. Teoretycznie, w tym wypadku, zgodnie z art. 305 ust. 1 ustawy o obronie Ojczyzny, za każdy dzień udziału w ćwiczeniach przysługuje rekompensata w formie uposażenia zasadniczego wypłacanego przez jednostkę wojskową.
Jednak u osób posiadających własną firmę bądź wolny zawód sprawa jest bardziej skomplikowana, zwłaszcza że sytuacja zawodowa osób pracujących w wolnych zawodach często uniemożliwia przerwanie w pracy aż na 30 dni.
Gosia ma 28 lat i jest redaktorem zajmującym się tematami ogólnopolskimi. Interesuje się sztuką i literaturą XX wieku.