Jak rozpoznać spreparowaną stronę banku? Ważny komunikat CSIRT KNF
Cyberprzestępcy uciekają się do różnych metod, mających na celu wyłudzenie danych lub pieniędzy od swoich potencjalnych ofiar. Szczególnie niebezpieczne są fałszywe strony internetowe, wykorzystujące wizerunek różnych instytucji, najczęściej banków. Specjaliści wyjaśniają, jak rozpoznawać oszustwo
Jak przypominają eksperci z zespołu CSIRT KNF, na fałszywą stronę banku można trafić naprawdę łatwo. Osoby, które w porę nie zorientują się, że nie znajdują się na autentycznej witrynie, mogą przekazać swoje wrażliwe dane w ręce cyberprzestępców. Ich główną bronią jest zwykle socjotechnika na pierwszym etapie całego procesu, jednak dokładne sprawdzenie adresu URL strony może pomóc nam uniknąć przykrych konsekwencji.
Jedną z podstawowych zasad cyberbezpieczeństwa jest nie klikanie w podawane w podejrzanych wiadomościach linki, zwłaszcza skróconych łączy. Samo jego kliknięcie oczywiście nie powinno poskutkować zawirusowaniem komputera czy utratą pieniędzy z konta. Niebezpieczne są kolejne etapy, gdy trafimy już na fałszywą stronę, gdzie namawiani jesteśmy do podania danych w spreparowanych formularzach.
Warto zatem wyrobić sobie odruch sprawdzania adresu URL strony internetowej, na której logujemy się do banku lub dokonujemy tzw. szybkiej płatności. CSIRT KNF wyjaśnia, że w praktyce najczęściej fałszywą stronę można łatwo poznać po nienaturalnie długim linku, w którym pojawia się nazwa tylko przypominająca oficjalną nazwę banku. Należy jednak zauważyć, że przestępcy mogą korzystać z metody maskowania adresu i celowo wykorzystują znaki, które są innymi literami lub przypominają litery, ale nimi nie są. W takich przypadkach powinniśmy zachować szczególną ostrożność.
Jak rozpoznać fałszywą stronę banku 🎣🏦? Zalecamy, aby przed wpisaniem hasła dokładnie weryfikować domenę, na której się znajdujecie. Jak to zrobić w praktyce? Poniżej prezentujemy grafikę, w której wyjaśniamy, na co należy zwrócić szczególną uwagę. Zapoznajcie się z nią i nie… pic.twitter.com/g41QFDOLWE
— CSIRT KNF (@CSIRT_KNF) March 23, 2024
Źródło: dobreprogramy.pl
Gosia ma 28 lat i jest redaktorem zajmującym się tematami ogólnopolskimi. Interesuje się sztuką i literaturą XX wieku.