Jak sobie radzić z użądleniem pszczół i os? Te naturalne specyfiki złagodzą ból
Obecnie możemy zaobserwować coraz większą aktywność pszczół i os, a wraz z kwitnięciem większej ilości roślin i wzrostem temperatur, insektów tych będzie przybywać. Większość z nas przynajmniej raz w życiu doświadczyła użądlenia i raczej nie kojarzy tego z przyjemnym doznaniem. Szczęśliwie istnieją pewne metody, dzięki którym złagodzimy ból i zmniejszymy opuchliznę po kontakcie z błonkoskrzydłymi
W okresie wiosenno-letnim spotkania z pszczołami i osami są nieuniknione, zwłaszcza jeśli dużo czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Zwykle spotkania te kończą się bezkonfliktowo, jednak może dojść do sytuacji, w której owady te poczują się zagrożone i zdecydują się na obronę przez atak. Niestety dla ludzi takie użądlenie jest nieprzyjemne i często bardzo bolesne, zwłaszcza w przypadku dzieci.
Na szczęście jest kilka naturalnych sposobów na takie wypadki. Jednym z nich jest olejek lawendowy, który działa przeciwbakteryjnie, co pomaga zapobiegać infekcjom skórnym i oddechowym. Ponadto łagodzi ból i swędzenie. Przed zaaplikowaniem należy go rozcieńczyć z innym olejem, na przykład z olejem kokosowym lub oliwą z oliwek.
Innym lekarstwem na użądlenie jest, jak na ironię, miód. Posiada on bowiem właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Można go nałożyć bezpośrednio na miejsce ukąszenia, co pomoże zredukować opuchliznę i przyspieszyć proces leczenia. Inną metodą jest zastosowanie na użądlenie pasty do zębów lub sody oczyszczonej. Jest to jednak kwestia indywidualna, ponieważ osoby z delikatniejszą skórą mogą na nie negatywnie zareagować.
Innym naturalnym sposobem jest przyłożenie w miejsce ukąszenia pastę z liści babki lancetowatej, które mają właściwości przeciwzapalne. Wielu z nas może również pamiętać starą metodę naszych babć, które do zwalczania nieprzyjemnych skutków użądlenia stosowały nasączony wacik z octem jabłkowym lub świeży plasterek cebuli. Należy jednak pamiętać, że są to jedynie środki wspomagające, a przy wystąpieniu silnej reakcji alergicznej należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Źródło: onet.pl
Gosia ma 28 lat i jest redaktorem zajmującym się tematami ogólnopolskimi. Interesuje się sztuką i literaturą XX wieku.