Szok i niedowierzanie!!! Wawel za darmo!!!
Już po raz ósmy Rezydencje Królewskie: Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zapraszają na „Darmowy listopad”. To jedna z najważniejszych akcji promujących zabytki i muzealne zbiory. Jej celem jest edukacja kulturalna, zwiększenie dostępności do narodowych instytucji kultury oraz wzrost uczestnictwa w kulturze, zwłaszcza ze strony dzieci, młodzieży i seniorów. Inicjatorem bezpłatnego zwiedzania w Rezydencjach Królewskich jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem „Królewski splendor”.
Warszawa:
„Darmowy listopad w rezydencjach królewskich 2019”
2–30 listopada 2019 r.
Zamek Królewski
Zgodnie z ideą programu, w 2019 roku bezpłatnie zwiedzać można w Zamku Królewskim w Warszawie – Muzeum ekspozycje stałe, m.in. Apartament Wielki i Apartament Królewski z Salą Wielką (Balową), Sypialnią, Salą Canaletta, Salą Senatorską, Pokojami Matejkowskimi oraz wystawę czasową Poczet królów Polski. Wizerunki władców na monetach i medalach, umożliwiającą prześledzenie fascynującej ewolucji portretu królewskiego – od średniowiecza (monety piastowskie Bolesława Chrobrego, Bolesława Śmiałego czy Władysława Łokietka) aż po serię wykonaną dla Stanisława Augusta na podstawie słynnych portretów królów z Pokoju Marmurowego, namalowanych przez Marcella Bacciarellego.
W drugiej połowie listopada za darmo będzie można zwiedzić Bibliotekę Królewską – jedyne ocalałe z pożogi wojennej oryginalne wnętrze, Piwnicę Więzienną, Galerię Lanckorońskich z obrazami Rembrandta oraz Galerię Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej.
Zapraszamy także do zwiedzania wystawy multimedialnej Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego (wstęp na podstawie wejściówki do Zamku), Apartamentu księcia Józefa Poniatowskiego oraz wystawy kobierców wschodnich z kolekcji Fundacji Teresy Sahakian w pałacu Pod Blachą (bilety wydawane są w sieni pałacu).
Zamek czynny jest od wtorku do soboty w godz. 10.00–18.00; w piątki do 20.00; w niedziele – od 11.00 do 18.00. Arkady Kubickiego otwarte do 17.00; w piątki do 19.00; Ogród Dolny – do 20.00; Górny – do 18.00. Zamek nieczynny jest w poniedziałki oraz 1 listopada. 11 listopada czynny do godz. 16.00.
UWAGA! Ostatnie wejście na wszystkie ekspozycje – na godzinę przed zamknięciem
Zwiedzanie indywidualne. Obowiązują limity konserwatorskie – wstęp na podstawie biletów ewidencyjnych z konkretną porą zwiedzania. Możliwe jest zwiedzanie przez grupy po uiszczeniu opłaty za oprowadzanie z przewodnikiem i skorzystaniu z systemu słuchawkowego We środy tylko zwiedzanie indywidualne.
Planowane atrakcje dodatkowe:
- Questing – 4 boxy zamkowe z zagadkami, rozmieszczone rotacyjnie w wybranych lokalizacjach na terenie Warszawy. Rozwiązanie zagadki umożliwia otwarcie sejfu z niespodzianką. Czas: od połowy października do końca listopada
- Pokój zagadek – zorganizowany na Dziedzińcu Wielkim Zamku
w stylizowanym namiocie. Dostępny od 14 do 21 listopada. - 16 listopada – gra miejska „Rozgrywka o tron”. Lokalizacja w promieniu 2 km od Zamku
Lekcje muzealne (limit wyczerpany)
W ramach programu Darmowy Listopad Zamek Królewski przygotował 100 bezpłatnych lekcji muzealnych, przeznaczonych dla uczniów na wszystkich etapach edukacji szkolnej (przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe), z całej Polski, których tematyka związana jest z osobą ostatniego polskiego króla – Stanisława Augusta, jego kolekcjami dzieł sztuki, a także dziejami Zamku Królewskiego i Warszawy w epoce stanisławowskiej. W 2019 r. Zamek Królewski świętuje 400. rocznicę ukończenia przebudowy gmachu, podjętej na zlecenie króla Zygmunta III, w wyniku której otrzymał on obecny kształt przypominający pięciobok. Z tej okazji, w ramach obchodów Roku Wazowskiego 2019, zostanie zorganizowanych 60 bezpłatnych lekcji muzealnych w ramach ministerialnego programu „Kultura Dostępna”, poświęconych przedstawicielom dynastii Wazów na polskim tronie, a także ich pasjom artystycznym, mecenatowi i najważniejszym wydarzeniom z historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów w XVI i XVII w.
Pałac W Wilanowie
W listopadzie 2019 r. zapraszamy do skorzystania z bezpłatnego zwiedzenia II trasy w pałacu, gdzie zobaczyć można Apartamenty Marszałkowej Lubomirskiej, Pokoje Chińskie i Myśliwskie oraz Galerię Magazynową. Uwaga: liczba biletów ograniczona.
Ogrody i wystawa
Tegoroczna akcja obejmuje także zwiedzanie pałacowych ogrodów i wystawy czasowej Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy w Oranżerii, do których bezpłatny wstęp obowiązuje w godz. 9.00–15.00.
Drobne przyjemności – spacer edukacyjny
W listopadowe ponure dni trzeba szczególnie dbać o siebie i czasem pozwolić sobie na drobne przyjemności. Może to być łyk gorącej czekolady, dobra książka lub przejrzenie pamiątek z wakacji. A co poprawiało humor dawnym właścicielom rezydencji wilanowskiej? W czasie spaceru podpowiemy na przykład, jak przygotować relaksującą kąpiel w stylu Izabeli Lubomirskiej, właścicielki niezwykłego pawilonu kąpielowego w wilanowskim pałacu. Zainspirujemy się też XVIII-wiecznymi portretami, by wykonać selfie, z którego wreszcie będziemy zadowoleni. Musimy jednak uczciwie ostrzec naszych gości – naśladowanie niektórych słabostek właścicieli Wilanowa, jak choćby miłości Augusta Potockiego do pięknych zegarów, może mieć zgubne skutki…
Terminy: 9, 10, 11,16, 17, 23, 24, 30 listopada 2019 r., godz. 11.00, 13.00
Miejsce: pałac, II trasa zwiedzania
Dla kogo: młodzież, osoby dorosłe
Wstęp: wolny, liczba miejsc ograniczona
Co za meble! Historie o niezwykłych meblach pisarskich – cykl warsztatów
Współczesne biurko nie jest tak oryginalne i wielofunkcyjne jak jego dawny odpowiednik: kabinet, sekretera czy sekretarzyk. Meble te służyły nie tylko do pisania, ale i do przechowywania narzędzi pisarskich, dokumentów czy bibelotów. Dekorowały prywatne apartamenty, gdyż nierzadko stanowiły kunsztowne dzieła sztuki o wyrafinowanej konstrukcji. W trakcie warsztatów poznamy nie tylko historię mebli pisarskich na przestrzeni kilkunastu stuleci, ale również zobaczymy najbardziej reprezentatywne przykłady pulpitów, kabinetów, sekretarzyków, sekreter i biurek z kolekcji wilanowskiej. Uczestnicy zajęć będą mieli okazję ozdobić notatnik wschodnimi pejzażami, wykonać techniką decoupage dekorację na drewnianym piórniku lub ozdobić podróżnicze pulpity motywami inspirowanymi XIX-wiecznym meblem pisarskim eksponowanym wilanowskim pałacu.
Terminy:
- 9 listopada, godz. 10.30–12.30 | Za pulpitem skryby
- 10 listopada, godz. 10.30–12.30 | Sekretera – co za mebel!
- 30 listopada, godz. 10.30–12.30 | Opowieści zza biurka
Dla kogo: dzieci od 9 lat + rodzice/opiekunowie
Miejsce: pałac
Wstęp: wolny, liczba miejsc ograniczona; bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie w dniu spotkania lub w tygodniu poprzedzającym wydarzenie
Znane i nieznane legendy o królu Janie III
Znane, mało znane i zupełnie nieznane opowieści opowiemy w konwencji storytellingu. Pierwszoplanową rolę odgrywać w nich będzie król Jan III lub oddany mu łyczakowski wesołek i śmiałek. Wysłuchamy zarówno polskich, jak i lwowskich legend. Dowiemy się, jakie skarby król Jan III kazał zakopać pod słynnym dębem Bartkiem. Rozbawią nas przygody niebywałego figlarza i spryciarza w jednej osobie, czyli królewskiego błazna o imieniu Józek. Wspomnimy również historię o szybkonogim rumaku królewskim, zwanym Pałaszem. Wyjaśnimy też pochodzenie powiedzenia „rozebrał się jak do rosołu”. Po wysłuchaniu wszystkich opowieści wykonamy kukiełkę najsłynniejszego lwowskiego batiara, czyli królewskiego wesołka.
Termin: 24 listopada, godz. 16.00–18.00
Dla kogo: dzieci od 7 lat + rodzice/opiekunowie
Miejsce: Oficyna Kuchenna
Wstęp: wolny, liczba miejsc ograniczona; bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie w dniu spotkania lub w tygodniu poprzedzającym wydarzenie
GRUPY
Grupy zachęcamy do skorzystania z zajęć edukacyjnych, których bogata oferta znajduje się na stronie internetowej muzeum. Zajęcia są bezpłatne dla grup szkolnych z małych miejscowości i wsi, ośrodków socjoterapii, świetlic socjoterapeutycznych oraz domów dziecka, rodzinnych domów dziecka, grup dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością oraz grup seniorów.
Łazienki Królewskie
Zapraszamy do udziału w akcji „Darmowy listopad”, podczas której bezpłatnie zwiedzać można Łazienki Królewskie. Na naszych gości czeka wiele atrakcji – wśród nich m.in. wystawa „Virtuti Militari”, warsztaty dla dzieci i dorosłych, czytanie performatywne w wykonaniu aktorów Teatru Narodowego oraz lekcje muzealne. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Już po raz ósmy Rezydencje Królewskie: Muzeum Łazienki Królewskie, Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum, Zamek Królewski na Wawelu oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zapraszają na „Darmowy listopad”. Tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem „Królewski splendor”.
Co, kiedy i jak zwiedzać?
W Łazienkach Królewskich od 3 do 30 listopada 2019 r. zwiedzać można będzie bezpłatnie Pałac na Wyspie z Królewską Galerią Obrazów oraz królewskimi apartamentami; Starą Oranżerię z Teatrem Królewskim i Królewską Galerią Rzeźby; Pałac Myślewicki z apartamentami ks. Józefa Poniatowskiego oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa z ekspozycjami stałymi, takimi jak: polski salon myśliwski z XIX-XX w., zwierzęta leśne, ptaki i trofea egzotyczne.
Obiekty otwarte będą od wtorku do czwartku w godz. 10.00-16.00, w piątek w godz. 10.00-18.00, zaś od soboty do niedzieli w godz. 10.00-16.00. Darmowe wejściówki należy odbierać w muzealnych kasach lub bezpośrednio w obiektach.
Wystawa „Virtuti Militari”
Głównym wydarzeniem „Darmowego listopada” w Łazienkach Królewskich jest wystawa czasowa „Virtuti Militari„, prezentowana w Podchorążówce od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-18.00. Ekspozycja przybliża historię najstarszego polskiego odznaczenia wojskowego, która opowiedziana została przez pryzmat losów kilkudziesięciu uhonorowanych nim postaci. Zobaczymy przyznane za szczególne zasługi na polu bitwy ordery, a także portrety narodowych bohaterów i związane z nimi archiwalne dokumenty, fotografie oraz pamiątki. Jednym z najcenniejszych obiektów jest Gwiazda Krzyża Wielkiego Virtuti Militari marszałka Louisa Nicolasa Davout, niepokazywana dotąd w Polsce.
Warsztaty, spotkania, spacer
10 listopada 2019 r., godz. 14.00, Podchorążówka
„Od Józefa Poniatowskiego do Wonder Woman, czyli o bohaterach i superbohaterach” – warsztaty dla dzieci w wieku 9-13 lat i opiekunów połączone ze zwiedzaniem wystawy „Virtuti Militari”. Zapisy: [email protected]
16, 23 i 30 listopada 2019 r., godz. 12.00, Podchorążówka
„Historie zasłużonych” – warsztaty dla młodzieży i dorosłych połączone ze zwiedzaniem wystawy „Virtuti Militari”. PROGRAM WARSZTATÓW
17 listopada 2019 r., godz. 12.00, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa
„Jak zwierzęta przygotowują się do zimy” – warsztaty przyrodnicze dla rodzin z dziećmi w wieku od 4 lat. CZYTAJ WIĘCEJ
18 listopada 2019 r., godz. 18.00, Teatr Królewski
„Nasze Virtuti Militari” – czytanie performatywne dialogu Szczepka i Tońka z „Wesołej Lwowskiej Fali” przez aktorów Teatru Narodowego, prof. Jarosława Gajewskiego i Oskara Hamerskiego, wraz z komentarzem językowym i historycznym. Zapisy: [email protected]
24 listopada 2019 r., godz. 12.00, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa
„Jak dokarmiać zwierzęta zimą” – warsztaty przyrodnicze dla rodzin z dziećmi w wieku od 4 lat.
27 listopada 2019 r., godz. 18.00, Pałac na Wyspie
„Państwowe – miejsca sprawowania rządów i obiekty użyteczności publicznej w Warszawie wieku oświecenia”, wykład Przemysława Wątroby z cyklu „Warszawa oświecona – od koncepcji do realizacji”.
29 listopada 2019 r., godz. 18.00, Stara Kordegarda
„Historia sprzed 189 lat – opowieść o powstańczej nocy” – spotkanie sąsiedzkie wokół wydarzeń 1830, czyli wspólne odkrywanie historii, również tej lokalnej, oraz rozmowa przy kawie i herbacie.
30 listopada 2019 r., godz. 14.00, taras Pałacu na Wyspie
Spacer po Łazienkach jako scenerii „Nocy listopadowej” Stanisława Wyspiańskiego połączony z prezentacją wybranych fragmentów utworu, opisującego początek niepodległościowego zrywu. Zapisy: [email protected]
Lekcje muzealne
Łazienki Królewskie przygotowały 100 bezpłatnych lekcji muzealnych dla szkół i przedszkoli. Zajęcia prowadzone będą od 5 do 29 listopada 2019 r. Ich tematy to: „Poznaj króla”, „Poznaj Pałac na Wyspie”, „Bohater na medal”, „Tadeusz Kościuszko. Bohater dwóch kontynentów”, „Powstanie listopadowe”. Lekcje muzealne odbędą się w ramach programu MKiDN Kultura Dostępna.
Kraków:
„Na Wawelu za darmo można zwiedzić Komnaty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownię, wystawę „Wawel zaginiony” oraz czasową ekspozycję ze zbiorem królewskiej porcelany„
Zwiedzanie wystaw
- wtorek–sobota: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownia, Wawel Zaginiony, Porcelana miśnieńska w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu
9.30–16.00, ostatnie wejście o godz. 15.00 - niedziela:Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Wawel Zaginiony, Porcelana miśnieńska w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu
10.00-16.00, ostatnie wejście o godz. 15.00
w niedzielę – zwiedzanie wyłącznie dla turystów indywidualnych, bez możliwości rezerwacji
nieczynne: w poniedziałki oraz 1 i 11 listopada
Zasady
- zwiedzanie indywidualne na podstawie bezpłatnych biletów
bilety wydawane w kasie biletowej na określone godziny
kasa czynna (Centrum Promocji i Informacji): wtorek–sobota 9.00–14.45, niedziela 9.30–14.45; kasa przy Bramie Herbowej nieczynna
jedna osoba może pobrać bilety dla 5 zwiedzających - grupy obowiązuje rezerwacja, tel. 12 422-16-97 [email protected], zwiedzanie od wtorku do soboty
Ze względów konserwatorskich obowiązują stałe limity dzienne wejść.
Usługi przewodnickie oraz audioprzewodniki – płatne.
Edukacja
Dział Oświatowy przeprowadzi 50 bezpłatnych lekcji muzealnych dla szkół (podstawowych i ponadpodstawowych).
Lekcje prowadzone będą od 5 listopada.
- grupy max 30 osób (uczniów wraz z nauczycielami)
- miejsce: Wawel Zaginiony
rezerwacja zajęć edukacyjnych: tel.: 12 422-51-55, wew. 290, poniedziałek–piątek, godz. 9.00–12.00 oraz 14.00–15.00
REZERWACJA ZWIEDZANIA WYŁĄCZNIE PRZEZ BIURO REZERWACJI
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych muzeów biorących udział w akcji:
- Zamek Królewski w Warszawie
- Łazienki Królewskie
- Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie