70 przestępstw to dorobek tej złodziejskiej damsko-damskiej pary

Sądeccy policjanci rozwikłali zagadkę licznych kradzieży kieszonkowych i włamań do bankomatów do których dochodziło na terenie Małopolski, Śląska i Podkarpacia.

Fot. pixabay.com

Dzięki zaangażowaniu i intensywnym działaniom funkcjonariuszy Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu sprawczynie mające na koncie łącznie 70 przestępstw zostały ustalone, zatrzymane i usłyszały zarzuty.

Sądeccy mundurowi przez kilka miesięcy we współpracy z Wydziałem Techniki Operacyjnej i Wydziałem Wywiadu Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie prowadzili intensywne czynności mające na celu ustalenie i zatrzymanie sprawców licznych kradzieży kieszonkowych.
Jak się później okazało, były za nie odpowiedzialne dwie kobiety – 48- i 54-latka.

Ich łupem najczęściej padały portfele z gotówką, dokumentami oraz kartami debetowymi i kredytowymi przy pomocy których dokonywały kradzieży pieniędzy z bankomatów.

Przestępczy proceder trwał ponad rok, a kradzieże miały miejsce na terenie obiektów handlowych w Nowym i Starym Sączu, Limanowej, Krakowie, Katowicach, Jaworznie, Jordanowie, Myślenicach, Dębicy, Krośnie, Gorlicach, Stalowej Woli, Strzyżowie, Sędziszowie Małopolskim, Zatorze, Trzebini, Dąbrowie Tarnowskiej, Ropczycach, Lesku, Andrychowie, Olkuszu, Nowym Targu, Bieczu, Makowie Podhalańskim, Tarnobrzegu i Zakopanem.

Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego sądeccy policjanci zarzucili kobietom popełnienie łącznie 70 przestępstw – 39 kradzieży pieniędzy, dokumentów i kart bankomatowych oraz 31 kradzieży z włamaniem do bankomatów, za co zgodnie z zapisami kodeksu karnego grozi kara od roku do 10 lat więzienia.

Dla 54-latki wyrok będzie bardziej surowy z uwagi na fakt, że popełniała przestępstwa w warunkach recydywy.
Sąd przychylił się do wniosku wystosowanego przez policjantów, a następnie prokuraturę i zastosował wobec 54-letniej sprawczyni środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Obecnie w polskim prawie płatność skradzionymi kartami – zbliżeniową oraz bankomatową z użyciem kodu PIN właściciela jest traktowane jak kradzież z włamaniem (związane jest to z pokonaniem zabezpieczeń, w tym przypadku o charakterze elektronicznym chroniącym środki płatnicze).

 

 

Źródło: Małopolska Policja

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]