Obowiązkowa religia albo etyka. Uniwersytet Jagielloński mówi zdecydowane NIE!
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek chce wprowadzić zmiany dotyczące uczestnictwa w lekcjach religii i etyki. Do tej pory uczniowie mieli wybór między wybraniem jednego z tych przedmiotów, albo całkowite zrezygnowanie z nich. Niebawem ma się to zmienić a uczelnie mają kształcić przyszłych etyków.
Jak podaje Gazeta Wyborcza, osiem uczelni ma kształcić nauczycieli etyki, gdy ta stanie się obowiązkowym przedmiotem w szkołach podstawowych i średnich. Tak samo jako religia.
Na kształcenie przyszłych etyków już zgodziły się dwie krakowskie uczelnie – Uniwersytet Papieski Jana Pawła II oraz Akademia Ignatianum.
Władze najstarszej uczelni w Polsce, czyli Uniwersytetu Jagiellońskiego odmówiły ministrowi edukacji i nauki. Jak podaje Gazeta Wyborcza, UJ nie będzie kształcił przyszłych nauczycieli etyki.
Ponieważ etyka, podobnie jak religia ma być przedmiotem obowiązkowym, będzie znacznie większe zapotrzebowanie na wykształconych w tym kierunku nauczycieli. Jak dotąd osiem uczelni w Polsce zgodziło się kształcić przyszłych etyków, w tym szkoła ojca Tadeusza Rydzyka.