Gdzie można się kąpać? Są najnowsze dane dotyczące sinic w Bałtyku
W dniu dzisiejszym Główny Inspektorat Sanitarny wydał opinię o sinicach w nadmorskim kąpieliskach w Polsce. GIS ponadto opracował specjalną mapę z listą kąpielisk
Jak wskazują dane opublikowane przez GIS, z dnia 29 sierpnia (dane z godziny 11:00), wszystkie nadmorskie kąpieliska w Polsce są wolne od sinic. W tym serwisie, przygotowanym przez Główny Inspektorat Sanitarny, można na bieżąco, które kąpieliska są czynne, a które zamknięte: https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa.
Bezpieczne kąpieliska oznaczone są kolorem zielonym, kolorem szarym – miejsca, w których brakuje wymaganych badań wody lub kąpielisko zamknięte. Na czerwono natomiast zaznaczono kąpieliska zamknięte.
Niemal co roku, głównie w sezonie wakacyjnym, kąpieliska nad Bałtykiem padają ofiarą sinic. Dzieje się tak między innymi z powodu temperatury wody powyżej 16-20 stopni Celsjusza, obecności soli biogenicznych, słabego wiatru oraz braku opadów. W sytuacji zakwitu sinic wydaje się absolutny zakaz wchodzenia do wody, z uwagi na efekty uboczne. Są nimi między innymi wysypka na skórze, zaczerwienienie spojówek, biegunka, wymioty oraz bóle brzucha.
Źródło: tvn24.pl
Gosia ma 28 lat i jest redaktorem zajmującym się tematami ogólnopolskimi. Interesuje się sztuką i literaturą XX wieku.