Szczegółowa prognoza: zima wraca do Polski. Niestety najbliższe dni to również potężny atak smogu

W okolicach Skandynawii, w bardzo zimnym wycinku powietrza utworzył się wyż, który znacząco wpłynie na pogodę w Polsce i Krakowie w ciągu najbliższych dni – piszą Fani Pogody w specjalnej prognozie dla Czytelników Krakowa w Pigułce.

Fot. Pixabay

Zanim jednak wyż zbliży się do naszego kraju, do czynienia będziemy mieli z „układem siodłowym”, czyli specyficznie ułożonymi niżami i wyżami. Spowoduje to przejście przez nasz kraj frontu atmosferycznego oraz napływ arktycznego, zimnego powietrza.

Już w czwartek, z północy na południe przez kraj wędrował będzie front atmosferyczny, który przyniesie opady deszczu, następnie deszczu ze śniegiem, by w godzinach nocnych sypał już wyłącznie mokry śnieg wraz z napływem coraz chłodniejszego powietrza.

Strefa opadów najpóźniej dotrze na południe Polski, w tym do Małopolski i Krakowa. Tutaj opadów deszczu oczekujemy od czwartkowego popołudnia. Te przejdą w śnieg i śnieg z deszczem w piątkowy w drugiej części nocy. Ostatni roboczy dzień tygodnia może być trudny dla mieszkańców stolicy Małopolski i okolic.

Po przejściu niżu, wpływ na pogodę w Polsce przejmie wyż, jaki wędruje znad Skandynawii w kierunku Polski. Prognozowane jest bardzo wysokie ciśnienie atmosferyczne jak na nasze szerokości geograficzne, które sięgnie ponad 1045 hPa. Wyżowa pogoda przyniesie nam trochę słońca, ale także napływ do całego kraju powietrza pochodzenia arktycznego. Od piątku do soboty wystąpi mróz, nocami nawet dwucyfrowy, zwłaszcza nocą.

Niestety, nie mamy dobrych wiadomości dla mieszkańców Krakowa i innych większych miast na południu kraju. Wyżowa pogoda, w połączeniu z inwersją (opadaniem) powietrza oraz niezbyt silnym wiatrem doprowadzi do nasilenia się zjawiska zalegania nad miastami smogu. W najbliższych dniach normy trujących pyłów w troposferze przekroczone zostaną wielokrotnie. Problemy ze smogiem zaczną się od piątku i potrwają kilka najbliższych dni.

Zachęcamy do obserwowania przesuwającej się na południe strefy opadów atmosferycznych. W specjalnie przygotowanym Radarze Opadów na żywo oglądać można gdzie obecnie pada deszcz/śnieg.

Ochłodzenie nie będzie długotrwałe, już w niedzielę przeważający obszar Polski będzie w cieplejszej masie powietrza. Prognozowane są dodatnie temperatury. Końcówka miesiąca zapowiada się z wysokimi temperaturami jak na luty.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE