Byliśmy na wystawie rękopisów Wisławy Szymborskiej! Możecie obejrzeć je za darmo [NASZE ZDJĘCIA][ZA DARMO]

Rękopisy wierszy noblistki Wisławy Szymborskiej, a wśród nich „Pytania zadawane sobie”, „Cebula”, „Kot w pustym mieszkaniu” i „Radość pisania” będzie można zobaczyć na wyjątkowej wystawie, którą 26 lutego otwierają Biblioteka Jagiellońska i Fundacja Wisławy Szymborskiej.

Podczas wystawy „Radość pisania”, miłośnicy poezji Noblistki będą mogli obejrzeć autografy wierszy oraz egzemplarze pierwszych wydań tomów poetyckich, w których teksty zostały opublikowane. Dodatkowo, zaprezentowane zostaną wydania poezji Szymborskiej w tłumaczeniach na języki obce. Zestawienie oryginałów rękopisów z ich wersjami cyfrowymi oraz publikacjami książkowymi da możliwość przyjrzenia się procesowi twórczemu jako całości – od pierwszych szkiców po wersję ostateczną, która trafia do czytelników.

Swoje miejsce na wystawie znajdzie również czcionka „Szymborska”. Autorem projektu, inspirowanego twórczością poetki, jest Radosław Łukaszewicz. Jego propozycję wyłoniono spośród zgłoszeń nadesłanych na międzynarodowy konkurs, który w 2014 roku zorganizowały Fundacja Miasto Literatury oraz Fundacja Wisławy Szymborskiej, wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym i Fundacją Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ.

Przygotowanie przez Bibliotekę Jagiellońską cyfrowej wersji rękopisów poetki daje szeroki dostęp do jej spuścizny twórczej oraz pozwala Bibliotece odpowiednio zabezpieczyć i zachować oryginały rękopisów.

Ekspozycję można zobaczyć w Bibliotece Jagiellońskiej, przy al. Mickiewicza 22 (wejście od ul. Oleandry 3). Będzie ona czynna do 27 marca, w poniedziałki w godz. 10.00–18.00 oraz we wtorki w godz. 10.00–15.00. Wstęp wolny.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE