47-letni pijany pieszy został potrącony przez samochód. Był niewidoczny?

47-letni pieszy został potrącony przez samochód. Jak wstępnie ustalono, mężczyzna był ubrany w ciemną odzież i nie miał żadnych elementów odblaskowych, a poruszał się po zmierzchu poza terenem zabudowanym.

Fot. Policja

Do zdarzenia doszło w sobotę tj. 23 lutego 2019 roku po godzinie 18.40 na drodze wojewódzkiej nr 783 w Gołaczewach. Jak wstępnie ustalili policjanci, pieszy poruszał się w kierunku Olkusza. 47-latek  chciał przejść przez jezdnię.  Prawdopodobnie wszedł wprost pod nadjeżdżający samochód i doszło do potrącenia. Rannego mężczyznę (doznał m.in. złamania nogi oraz ręki)  karetka pogotowia zabrała do olkuskiego szpitala. Przeprowadzone przez policjantów badanie stanu trzeźwości wykazało, że pieszy był nietrzeźwy – miał około 1,4 promila alkoholu.

Pomimo, że w świetle prawa pieszy może być nietrzeźwy to odpowiada karnie za spowodowane w takim stanie zdarzenia. Zwracamy uwagę, że spożycie alkoholu wpływa na percepcję pieszego i jego zachowanie na drodze, które może być przyczyną nawet tragicznych wypadków.

Apelujemy  o ostrożność na drodze i przypominamy o obowiązku korzystania przez pieszych z elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym. Widoczność na drodze ma szczególne znaczenie. Wcześnie zapadający zmrok powoduje, że osoba poruszająca się po drodze bez jakichkolwiek elementów odblaskowych nie jest widoczna, a kierujący pojazdem zauważy ją w ostatniej chwili.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE