Motorniczy tramwaju uratował życie człowieka!

„W poniedziałek, 25 lutego ok. 15.30 na przystanku Lipińskiego Kamil Rodzoś, motorniczy MPK SA w Krakowie, zauważył starszego mężczyznę, leżącego na chodniku. Co prawda opiekowały się nim już inne osoby, ale pan Kamil postanowił upewnić się, czy nie potrzebują jego pomocy. Od razu wybiegł więc z kabiny tramwaju.” – pisze Krakowskie Pogotowie Ratunkowe.

Fot. Kraków w Pigułce

„Ponieważ mężczyzna cały czas pozostawał nieprzytomny, motorniczy zgłosił dyspozytorom, że zostanie na miejscu do czasu przyjazdu karetki. Decyzja pana Kamila okazała się bardzo szczęśliwa, bo już kilka minut później u poszkodowanego doszło do zatrzymania krążenia.
Motorniczy natychmiast podjął akcję resuscytacyjną i prowadził ją aż do czasu przyjazdu karetki pogotowia. Jak sam przyznaje, po zakończeniu resuscytacji czuł się tak zmęczony jakby przez cały dzień intensywnie biegał.
– Chcemy podziękować motorniczemu za wzorową postawę w takiej sytuacji – podkreśla Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. – Ratowanie życia w nagłych wypadkach to zawsze jest współdziałanie wielu osób i wielu elementów – nazywamy to fachowo łańcuchem przeżycia. Pierwszym ogniwem jest zainteresowanie się osobą potrzebującą pomocy i wezwanie zespołu ratownictwa medycznego, a drugim – rozpoczęcie akcji resuscytacyjnej, czyli udzielenie pierwszej pomocy. Bardzo często to właśnie te dwa pierwsze ogniwa decydują o dalszych losach pacjenta.
Motorniczy wiedział, jak postępować i umiał udzielić pierwszej pomocy. Każdy z nas powinien mieć taką wiedzę, ponieważ od niej może zależeć uratowanie życia przypadkowego przechodnia, członka rodziny czy kogoś nam bliskiego.”

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE