Kilkaset pojemników z nieznaną substancją – pierwsze ustalenia prokuratury

Funkcjonariusze po uzyskaniu informacji, że odbywa się rozładunek substancji niewiadomego pochodzenia w rejonie al. Tysiąclecia i skrzyżowania z ulicą Składową – udali się pod podany adres. Przy hali odbywał się rozładunek pojemników typu „mauser” o pojemności 1000 litrów. W pojemnikach tych znajdowała się substancja niewiadomego pochodzenia. Prokuratura przedstawia ustalenia w tej sprawie.

Fot. Pixabay

W momencie podjętych czynności na samochodzie znajdowały się jeszcze trzy pojemniki.

Jak ustalono, kierowcą samochodu był Mariusz G. natomiast przy samochodzie znajdowały się jeszcze dwie osoby, które prowadziły rozładunek przy pomocy wózka widłowego. Wymienione osoby prowadziły rozładunek samochodu marki Scania, po czym pojemniki te były składowane w hali magazynowej.

Po wejściu do tej hali stwierdzono, że wewnątrz tej hali znajduje się już około 400 pojemników typu mauser o pojemności 1000 litrów każda. W pojemnikach znajdowały się substancje niewiadomego pochodzenia. Pojemniki te były składowane rzędami obok siebie, do wysokości czterech pojemników ułożonych jeden na drugim.

Na miejsce dyżurny KPP Olkusz skierował zastęp JRG PSP w Olkuszu. W toku prowadzonych czynności ustalono, że pojemniki na chwilę obecną są szczelne i nie wydostają się z nich żadne substancje, w hali nie ma także na chwilę obecną zagrożenia radiologicznego i pożarowego. Tym niemniej sposób składowania pojemników (jeden na drugim) mogą spowodować w przyszłości zagrożenie rozszczelnieniem – z uwagi na znaczny ciężar nacisku na dolne pojemniki. Następnie przeprowadzone zostały przez funkcjonariuszy KPP Olkusz oględziny miejsca oraz wykonano zdjęcia fotograficzne z miejsca zdarzenia. Kierowca samochodu oraz osoby rozładowujące pojazd zostali zatrzymani.

Prokurator wraz pracownikami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie brali udział w ponownych oględzinach miejsca składowania pojemników – celem pobrania próbek zabezpieczonych pojemników.

Dalsze informacje o sprawie będą mogły być udzielone po zakończeniu czynności procesowych. Również decyzja co do osób zatrzymanych podjęta zostanie po wykonaniu tych czynności oraz uzyskaniu wstępnej opinii co do rodzaju substancji znajdującej się ujawnionych pojemnikach.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE