Rasistowski atak w Krakowie. Rzucił w ofiarę puszką. Wyciągnął nóż

31 stycznia br. ok. godz. 13.00 w centrum Krakowa, mężczyzna napadł na parę przechodniów. Powodem ataku był ciemny kolor skóry mężczyzny. Napastnik najpierw w wulgarnych słowach próbował sprowokować swą ofiarę  do kłótni, a gdy nie osiągnął swego celu, rzucił w jego kierunku puszką, a następnie wyjął nóż grożąc pozbawieniem życia. Wówczas młodzi ludzie uciekli sprawcy z pola widzenia. Jeszcze tego samego dnia agresor w podobny sposób zaczepił innego ciemnoskórego mężczyznę grożąc mu nożem i znieważając go na tle rasistowskim.

Fot. shutterstock

Pokrzywdzeni (to mieszkańcy Krakowa, obywatele polscy pochodzenia afrykańskiego) niezależnie od siebie, zgłosili się do krakowskich komisariatów informując o atakach.

Sprawą niezwłocznie zajęli się funkcjonariusze z Komisariatu Policji I w Krakowie. Kryminalni szybko ustalili tożsamość sprawcy. Prowadząc poszukiwania, mundurowi m.in. rozesłali wizerunek napastnika do innych jednostek Policji.  31-letni mieszkaniec powiatu krakowskiego został 2 lutego rozpoznany i zatrzymany przez jednego z krakowskich policjantów na ulicach Krakowa.

Mężczyzna został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej Kraków-Krowodrza, gdzie usłyszał zarzut gróźb bezprawnych pozbawienia życia z powodu przynależności rasowej (art. 119 KK) oraz znieważenia słowami powszechnie uznanymi za obelżywe z powodu przynależności rasowej (art. 257 KK), przy czym czynów tych dopuścił się okazując rażące lekceważenie porządku publicznego (art. 57 a par. 1 KK).

3 lutego decyzją sądu, na wniosek Prokuratury Rejonowej  Kraków – Krowodrza  wobec podejrzanego został zastosowany środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE