Powstała świetna makieta Krakowa! Pięknie i dokładnie odwzorowana!

W punkcie InfoKrakow przy ul. Powiśle 11 udostępniona została makieta centrum Krakowa. Odwiedzający będą mieli okazję spojrzeć z perspektywy lotu ptaka na wykonane w skali 1:600 Stare Miasto i Kazimierz.

– Znajdujemy się w punkcie InfoKrakow przy ul. Powiśle 11, czyli dawnym Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego w Krakowie, gdzie prezentujemy Państwu pierwszy etap makiety miasta Krakowa stworzony w formule 3D.

Makieta obejmuje obszar ponad 300 hektarów prezentując Stare Miasto oraz dzielnicę Kazimierz. Kraków pokazany został w formule, która jest bardzo popularna w różnych miastach o historycznym znaczeniu, które chcą ukazać je „z lotu ptaka”, pokazać, jak miasto wygląda i jak się rozwijało. Po obrysie zaprezentowanych budynków można się zorientować, jak Kraków kształtował swoją przestrzeń urbanistyczną – powiedział podczas prezentacji makiety Prezydent Jerzy Muzyk.

– Sądzę, że jest to świetny projekt o znaczeniu edukacyjnym, skierowany do osób, które odwiedzają Kraków, także do młodzieży szkolnej oraz dla samych mieszkańców. Jest to forma dodatkowej atrakcji, takiej, która ma też aspekt pedagogiczny, pokazującej historię rozwoju naszego miasta, prezentuje jego kształt i wygląd, taki jak jest teraz – powiedział Prezydent.

– Nasz projekt ma charakter rozwojowy, w perspektywie roku lub dwóch będziemy mogli pokazać bardziej rozbudowaną makietę. Dziś prezentujemy pierwszy moduł większego projektu, który w formule 3D pozwala na zaprezentowanie sylwetki miasta i założeń urbanistycznych. Następne moduły będą obejmowały kolejne dzielnice Krakowa. Miasto musi przy tym zapewnić odpowiednią przestrzeń dla tego typu koncepcji. Na dzień dzisiejszy jest to centrum, w którym się znajdujemy, które wydaje nam się najbardziej optymalnym miejscem w związku z rozmiarami tej makiety. Po rozbudowaniu makiety o kolejne dzielnice miasto zorganizuje stosowną przestrzeń w zasobach miejskich do prezentacji makiety, docelowo obejmującej całe miasto – dodał Jerzy Muzyk.

Model terenu oraz budynków, zaprojektowany przy użyciu technologii 3D, wykonany został za pomocą frezowania CNC. Makieta odwzorowuje 2800 budynków, w tym 881 zabytków. Natomiast 20 wybranych, najważniejszych obiektów, w tym m.in. Zamek Królewski na Wawelu, kościół Mariacki, Sukiennice, Wieża Ratuszowa, Teatr im. Juliusza Słowackiego, Ratusz Kazimierski zostało wydrukowanych w technologii druku 3D dla uzyskania wysokiego stopnia dokładności odtworzenia. Makieta może więc być także wykorzystywana w celach edukacyjnych czy przy projektach partycypacyjno-konsultacyjnych dla tego obszaru.

Z pewnością wizyta w punkcie InfoKrakow będzie świetną okazją – zarówno dla mieszkańców, jak i turystów – do zachwycenia się po raz kolejny niepowtarzalnym pięknem i harmonią historycznego układu urbanistycznego Krakowa, który już od czterech dekad znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Taką możliwość będą mieli również goście 15. Kongresu Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa, który odbędzie się w Krakowie od 2 do 5 czerwca.

Źródło: Kraków.pl

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE