Czy będzie zniżka na wykup użytkowania wieczystego?

Krakowscy radni nie zdecydowali się na przyjęcie 98% bonifikaty przy jednorazowej opłacie za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność.

Fot. Kraków w Pigułce

Jak napisała gazetakrakowska.pl, w stolicy Małopolski przy jednorazowej opłacie za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność można dostać tylko 60% zniżki.

Radni Miasta wprowadzili natomiast 98% zniżkę dla rocznej opłaty za dawne użytkowanie wieczyste, ale dotyczy ono tylko osób spełniających odpowiedni próg dochodowy. Dodatkowo uchwała zawiera błędy.

Przyjęte przepisy dają mieszkańcom Krakowa dwie opcje przy opłacie z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego we własność. Pierwsza to jednorazowa opłata z 60% bonifikatą od 20 opłat rocznych na dotychczasowym poziomie, natomiast druga, 98% jest możliwa tylko jeśli spełnia się kryterium dochodowe: 2292 zł brutto na jedną osobę w gospodarstwie domowym.

Nowa uchwała ma jednak błąd. Jak zauważa Gazeta Krakowska nie wyjaśniono bowiem, co zrobić w sytuacji, gdy ktoś ma np. trzy mieszkania, wszystkie na użytkowaniu wieczystym, ale mieszka tylko w jednym. Na jaką bonifikatę może wówczas liczyć i jak wyliczyć próg dochodowy w taki przypadku?

Do tej pory roczne wpływy z użytkowania wieczystego wynosiły ok. 27 mln zł – 17 mln zł za grunty miejskie i 10 mln za tereny Skarbu Państwa, dlatego urzędnicy w ostatnich miesiącach aktualizowali stawki za użytkowanie wieczyste, aby te były jak najwyższe.

W Krakowie jest ok. 130.000 użytkowników wieczystych – ok. 50.000 na gruntach Skarbu Państwa i ok. 80.000 na miejskich.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE