Kierowcy są zabójczy bardziej niż rak

W Polsce wskaźnik śmiertelności (liczba zgonów na 100 tys. mieszkańców) w wypadkach drogowych wynosi 9,5 i jest dwa razy wyższy niż średnia w Unii Europejskiej. W Szwecji na drogach proporcjonalnie ginie trzy razy mniej osób, a w Wielkiej Brytanii prawie cztery.

Fot. Pixabay

Jak pisze krytykapolityczna.pl, polscy kierowcy są bardziej śmiercionośni niż rak szyjki macicy (wskaźnik śmiertelności – 8,0).

Zwraca też uwagę, że samochody zabijają lub ranią nie tylko bezpośrednio, ale też np. zatruwając powietrze. W Polsce 24% mieszkańców miast jest narażonych na zanieczyszczenie powietrza – to dokładnie najgorszy wynik w UE (średnia unijna – 14%).

Według Najwyższej Izby Kontroli, samochodowy w Polsce odpowiadają z 1/3 zanieczyszczenia powietrza – chodzi o rakotwórczy tlenek azotu. Powodem tego są głównie stare samochody w bardzo złym stanie technicznym. Według przywołanych przez krytykapolityczna.pl badań, aż 57% samochodów wyprodukowanych przed 2004 rokiem nie spełnia norm emisji zanieczyszczeń, a średni wiek samochodu w Polsce to 13 lat. Oznacza to, że polscy kierowcy znacznie przyczyniają się do wysokiego poziomu śmiertelnych chorób, takich jak rak płuc. Wskaźnik śmiertelności na raka płuc wynosi w Polsce 70 zgonów na 100 tys. mieszkańców i jest drugim w UE, za węgierskim (średnia unijna to 54,0).

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE