Retrofuturystyczne Centrum w Krakowie

Ogłoszona została zwycięska koncepcja Centrum Literatury i Języka „Planeta Lem”, które ma zostać otwarte Krakowie w 2022 r.

Fot. pixabay.com

Jak podał portal krakow.onet.pl, jury wybrało projekt stworzony przez warszawską firmę JEMS Architekci.

Centrum Literatury i Języka „Planeta Lem” ma powstać w zrewitalizowanym zabytkowym budynku składu solnego na krakowskim Zabłociu. Będzie w nim zlokalizowana ekspozycja poświęcona twórczości Stanisława Lema, przygotowana według pomysłu pisarza Jacka Dukaja oraz wystawa stała poświęconą językowi polskiemu. Ma to być pierwsze w Polsce miejsce refleksji nad językiem ojczystym. Co ważne, do projektowania wystawy zostaną wykorzystane najnowocześniejsze technologie oraz ilustracje do książek Stanisława Lema.

Międzynarodowy konkurs architektoniczno-urbanistyczny na koncepcję Centrum był dwuetapowy. Uczestnicy mieli zaproponować rewitalizację zabytkowego składu solnego i zbudowanie nowego budynku.

Uznaliśmy, że propozycja zwycięskiego zespołu, to budynek, który w daleki sposób, nie wprost, bo to byłoby grafomanią, odnosi się do retrofuturystyki Stanisława Lema – cytuje przewodniczącego jury Piotra Lewińskiego krakow.onet.pl.

Centrum Literatury i Języka „Planeta Lem” ma mieć ok. 4.000 m kw. powierzchni i będzie otoczone zielenią. Koszty wybudowania są szacowane na 105 mln zł, ale mogą się zwiększyć, bo początek inwestycji zaplanowany jest na 2020/2021 r.

Kraków ma nadzieję, że oprócz środków z budżetu uda się pozyskać na ten cel także pieniądze z Unii Europejskiej, tym bardziej, że utworzenie Centrum poparły Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN oraz wszystkie liczące się środowiska językoznawcze w Polsce.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]