Prezydenci miast wsparli strajk nauczycieli

Prezydenci 12 największych miast poparli nauczycieli w ich sporze z rządem. Podpisane zostało też specjalne oświadczenie w sprawie podwyżek dla nauczycieli.

Fot. pixabay.com

Jak podaje portal warszawa.onet.pl. prezydenci na wspólnej konferencji zaapelowali o dialog.

W stanowisku Unii Metropolii Polskich przeczytać możemy:
„Domagamy się rozpoczęcia szerokich, wielopłaszczyznowych rozmów o przyszłości oświaty w Polsce, z udziałem samorządów, w tym miast Unii Metropolii Polskich. (…) Niepokój budzą wielokrotnie pojawiające się ostatnio w mediach wypowiedzi Minister Edukacji Pani Anny Zalewskiej na temat podwyżek dla nauczycieli, składowych części ich wynagrodzenia oraz odpowiedzialności za ustalanie podstawy wynagrodzenia. Zwracamy uwagę, że podstawowym składnikiem wynagrodzenia każdego pracownika, w tym również nauczyciela, jest płaca zasadnicza. Pani Minister zdaje się ignorować ten fakt. Pozostałe składniki wynagrodzenia powinny mieć charakter motywacyjny lub wynikać ze stażu pracy oraz pełnionej funkcji. W konsekwencji to płaca zasadnicza, jako pewna, stabilna i niepodatna na żadne czynniki, w głównej mierze determinuje poziom wynagrodzeń nauczycieli”.

– Ubolewamy nad tym, że do tej pory rząd nie podjął rozmowy o wyzwaniach, które przed nami stoją, a koszty próbuje przerzucić na barki samorządów – powiedział Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. – Sytuacja jest bardzo poważna, dlatego w imieniu Unii Metropolii Polskich apelujemy do rządu o dialog z samorządami na temat przyszłości polskiej oświaty. Ubolewamy nad tym, że do tej pory rząd nie podjął rozmowy o wyzwaniach, które przed nami stoją, a koszty próbuje przerzucić na barki samorządów. Na to absolutnie nie może być zgody – dodał Trzaskowski.

Samorządowcy z Warszawy, Krakowa, Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina i Wrocławia zwrócili uwagę, że dotychczas proponowane przez MEN rozwiązania nie gwarantują poprawy sytuacji materialnej nauczycieli, co może pogłębić deficytu kadry pedagogicznej.

Jak podkreślają włodarze, obecna napięta sytuacja, której konsekwencją będzie ogólnopolski strajk 8 kwietnia, wymaga konkretnych pozytywnych propozycji skierowanych do nauczycieli ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Jak zaznaczają samorządowcy z miast zrzeszonych w UMP, nauczyciele to w większości również mieszkańcy, dlatego prezydenci widzą ich trudną sytuację materialną w szerszym spektrum.

Na przykład Warszawa w tym roku do wynagrodzeń nauczycieli będzie musiała dołożyć z własnego budżetu 810 mln zł. Stolica wyda na edukację 4,9 mld zł, w tym subwencja to 1,9 mld zł, czyli do każdej złotówki z MEN Warszawa dokłada własną. W odniesieniu do opieki przedszkolnej wsparcie z budżetu państwa jest szczególnie niewielkie w stosunku do ponoszonych kosztów.

Natomiast Gmina Miejska Kraków do realizacji wszystkich zadań oświatowych dopłaca już ponad 40 proc., a do zadań objętych subwencją w 2018 r. dopłata wyniosła 32,06 proc. W ubiegłym roku w Krakowie subwencja oświatowa na realizację zadań nią objętych wyniosła 802,3 mln zł, a wydatki na wynagrodzenia i pochodne dla wszystkich pracowników zatrudnionych w samorządowych jednostkach oświatowych objętych subwencją wyniosły 802,5 mln zł.

Jak podkreślili Prezydenci, reforma szkolnictwa to dodatkowe koszty dla samorządów, a subwencja oświatowa jest w tym zakresie niewystarczająca. Na przykład dla absolwentów podstawówek i gimnazjów Warszawa przygotuje 43 tys. miejsc w swoich szkołach, zamiast 19 tys. Stolica wydała już ponad 50 mln zł na dostosowanie szkół do zmian, otrzymując z MEN 3,5 mln zł.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE