Wisła Kraków przeciwko antysemityzmowi

Zarząd Wisły wydał oświadczenie, w którym odciął się od skandalicznego, antysemickiego zachowania części kibiców podczas derbów.

Fot. pixabay.com

Jak napisał serwis sport.onet.pl, władze Wisły zareagowały na film zamieszczony w mediach społecznościowych, na którym część kibiców „Białej Gwiazdy” śpiewa antysemicką piosenkę.

W oświadczeniu napisano:
„Wisła Kraków zawsze stanowczo sprzeciwiała i sprzeciwia się wszelkim przejawom antysemityzmu i ksenofobii, opowiadając się za zwalczaniem nietolerancji na tle rasowym i narodowościowym. Wszystkie osoby związane z Klubem pragną aktywnie szerzyć prawdę i wiedzę historyczną, kładąc nacisk na edukację poruszającą tragiczne dla obu narodów: polskiego i żydowskiego, zwłaszcza na południowych terenach Kraju.
Udostępniony w mediach społecznościowych film stanowi manipulację, godząc w dobre imię Wisły Kraków. Niedopuszczalne, naganne i nieprzemyślane zachowanie części kibiców naszego Klubu było odpowiedzią, niebędącą częścią zorganizowanego dopingu, na prowokację ze strony fanów Cracovii, którzy mimo braku zgody ze strony organizatorów niedzielnego meczu wnieśli i wyeksponowali flagę odnoszącą się do grupy chuligańskiej „Jude Gang”. Następnie użyli zakazanej i niebezpiecznej pirotechniki, równocześnie podpalając wniesione na stadion materiały i demolując stadion przy Reymonta.
Dzięki wysiłkom Klubu oraz jego otoczenia Derby Krakowa, które odbyły się 17 marca 2019 roku na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana, okazały się jednym z najbezpieczniejszych i najspokojniejszych meczów piłkarskich z udziałem dwóch najstarszych drużyn w Polsce w ostatnich latach. Potwierdzają to opinie organów kontrolujących bezpieczeństwo na stadionach, a także przedstawiciele mediów.
Wisła Kraków SA zamierza aktywnie edukować swoich kibiców w celu ostatecznego wyeliminowania wszelkich niepożądanych zachowań widocznych na trybunach. W tym celu planowane jest m.in. przekazanie środków finansowych na akcję informacyjną organizowaną we współpracy z instytucjami do tego powołanymi.
Wisła Kraków SA”

Dodatkowo członek rady nadzorczej Jarosław Królewski zadeklarował, że mimo trudnej sytuacji finansowej „Biała Gwiazda” przekaże 50.000 zł na Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Równocześnie Królewski zaznaczył, że przed tą decyzją umorzył 50.000 zł swojej pożyczki udzielonej klubowi.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE