To nie prima aprilis! Nowe zasady segregacji odpadów od 1 kwietnia

Wraz z początkiem kwietnia w Krakowie zmienią się zasady segregacji odpadów.

Grafika: www.mpo.krakow.pl

Jak przypomina portal Urzędu Miasta krakow.pl, wynika to z konieczności dostosowania się do przepisów Unii Europejskiej, a także z potrzeby ujednolicenia zasad segregacji na terenie całego kraju.

Jak podaje krakow.pl, plastikowe kubki po śmietanie lub jogurcie, kartony po mleku lub sokach, woreczki foliowe oraz metalowe puszki muszą trafić do pojemnika żółtego, przeznaczonego na metale i tworzywa sztuczne.

Suche i niezatłuszczone torebki papierowe oraz tekturowe opakowania po jajkach (pod warunkiem, że nie są zabrudzone) wyrzucamy do pojemnika niebieskiego, przeznaczonego na papier.

Natomiast skorupki z jajek stanowią już bioodpady, które powinny trafić do pojemnika brązowego.

Z kolei takie odpady jak zatłuszczony papier po maśle, zużyty ręcznik papierowy, resztki mięsa i kości, należy wrzucać do szarego pojemnika przeznaczonego na odpady zmieszane.

Podsumowując ze oficjalnym serwisem władz Krakowa:

  • do żółtego pojemnika powinny trafiać opakowania wykonane z tworzyw sztucznych i metalu – zarówno opakowania po artykułach spożywczych, jak również po szamponach, płynach do kąpieli, płynach do prania, a także tubki po paście do zębów oraz opakowania ze styropianu.
  • niebieski kosz jest przeznaczony na papier biurowy, tekturę, zeszyty, gazety i papier do pakowania. Ważne jest, aby papier trafiający do niebieskiego pojemnika był suchy i niezatłuszczony.
  • do zielonego pojemnika wyrzucamy opakowania ze szkła, czyli szklane butelki i słoiki. Nie należy tu wrzucać szkła stołowego, luster, szkła zbrojonego lub hartowanego.
  • w brązowym pojemniku gromadzimy resztki jedzenia, takie jak: obierki z owoców i warzyw, ogryzki, skorupki z jajek oraz fusy z kawy i herbaty. Nie wrzucamy tu jednak mięsa ani kości.
  • do szarego pojemnika, przeznaczonego na odpady zmieszane, wrzucamy zużyte chusteczki jednorazowe, ręczniki papierowe, pieluchy, zatłuszczony papier, rozbite szklanki i talerze, porcelanowe kubki, a także resztki mięsa i kości.

Oczywiście nadal mieszkańcy muszą pamiętać, że do żadnego z tych pojemników nie można wrzucać odpadów niebezpiecznych, czyli np. baterii, żarówek, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, przeterminowanych lekarstw, odpadów budowlanych, resztek farb, lakierów, opakowań po smarach i olejach silnikowych.

Grafika: www.mpo.krakow.pl

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE