Polacy umierają coraz młodziej. A będzie tylko gorzej!

Alarmujące dane Głównego Urzędu Statystycznego: będziemy żyć krócej. Statystycznie o jeden miesiąc.

Fot. pixabay.com

Portal forsal.pl opublikował najnowsze dane GUS dotyczące średniego dalszego trwania życia w Polsce. Wynika z nich, że będziemy żyli krócej i to statystycznie o jeden miesiąc.

Jak podkreśla forsal.pl, oczekiwana dalsza długość życia osób osiągających wiek emerytalny skróciła się w ubiegłym roku o ponad miesiąc. Skróciło się też średnie trwanie życia innych roczników. Co gorsze, to już drugi rok z rzędu takiego spadku.

– Skracanie się drugi rok z rzędu przeciętnego trwania życia Polaków jest niepokojące. Wskazuje, że pogarsza się stan zdrowia ludności. – powiedział Forsalowi prof. Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego.

Według danych GUS, największy spadek oczekiwanej długości życia dotknie osób w wieku 30-33 lat oraz osób pomiędzy 50, a 60 rokiem życia. W tych przedziałach prognozowany czas trwania życia w porównaniu z przewidywaniami sprzed roku spadł o półtora miesiąca.

Ubiegły rok był już drugim z rzędu, w którym skróciło się statystyczne życie Polaków.

Wszystko wskazuje na to, że zmiana tendencji długości życia to przede wszystkim efekt znacznego natężenia zgonów. W 2018 roku w Polsce zmarło blisko 414.000 osób, czyli najwięcej od czasów II wojny światowej.

Przyczyną wzrostu umieralności w 2017 roku był między innymi smog, co potwierdził też raport Narodowego Funduszu Zdrowia, w którym stwierdzono, że potencjalną przyczyną wzrostu liczby zgonów było skokowe pogorszenie jakości powietrza, które może rodzić gwałtowne konsekwencje zdrowotne u osób szczególnie podatnych, w tym ze strony układu krążeniowo-oddechowego.

Dodatkowo wg. raportu NFZ na wzrost liczby zgonów mogła mieć wpływ również pogoda, ponieważ odnotowano niską średnią temperaturę w porównaniu z analogicznym okresami poprzednich lat, a także grypa.

Pod względem przeciętnego trwania życia, Polska wypada bardzo źle na tle Unii Europejskiej. Jak przypomina forsal.pl, wg. ostatnich danych Eurostatu wiek dożywania Polaków był w 2017 r. o ponad sześć lat krótszy niż w państwach Wspólnoty, natomiast przeciętne trwanie życia kobiet było o około cztery lata krótsze.

Zdaniem ekspertów, uzyskanie parametrów życia podobnych do występujących w starych krajach Unii, zajmie Polakom co najmniej dwadzieścia lat.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE