Wiemy jaki czas zostanie wprowadzony na stałe w Polsce: letni czy zimowy

Ostatni raz czas zmienimy w 2021 roku kiedy to zostanie wprowadzony czas jednolity. Tak zdecydowała Unia Europejska, jednak dała ona swobodę członkom w zakresie decydowania o swojej strefie czasowej.

Fot. Pixabay

Modyfikację systemu czasowego ze zmiennego na jednolity postulowało już wielu polityków i działaczy w Polsce.

Problemem była tylko zgoda Unii Europejskiej. Teraz parlament orzekł, że w całej Unii obowiązywać będzie jednolity czas. To czy będzie to czas zimowy czy letni, zależy jednak od danego państwa.

Resort Przedsiębiorczości i Technologii zlecił badania, aby dowiedzieć się jakiego czasu chcą Polacy. Okazało się, że większość z nas, bo aż 74 proc. opowiada się czasem letnim. To właśnie ten czas zostanie najprawdopodobniej zachowany. Czasu zimowego chce jedynie 14,2 proc. respondentów, a co dziesiąty obywatel nie ma zdania w tej sprawie.

Zmiana czasu wprowadzona była, jako odpowiedź na krótkie dni w zimę. Zaoszczędzano wtedy na energii elektrycznej i oświetleniu, bo w zimie był dłużej dzień w godzinach pracy. Obecnie jednak ceny energii są dużo mniejsze, a zmiana czasu wpływa negatywnie nie tylko na samopoczucie i komfort pracy. Badania dowiodły, że jest groźna dla zdrowia, gdyż zaburzamy w ten sposób rytm organizmu.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE