Kulturalne propozycje na weekend!

Przepis na idealny weekend? Dobry koncert, wciągający film i szczypta teatru. Proszę bardzo! Teraz macie od nas kilka składników do wymieszania: muzycznie polecamy koncerty Rosalie i grupy Rebeka, filmowo – przedpremierę „Schyłku dnia” w MOS-ie, a teatralnie wysyłamy Was do Słowackiego. Dodajcie też troszkę komiksu z krakowskiego festiwalu! Szczegóły przygotowania znajdziecie poniżej, zapraszamy!

Fot. materiały prasowe/Teatr im. Juliusza Słowackiego

Ta dziewczyna szturmem wdarła się na polskie sceny klubowe! Rosalie zagra w piątek na Szpitalnej 1. Swoimi pierwszymi kompozycjami rzuciła nowe światło na rodzime R&B. Jeszcze przed oficjalnym debiutem zagrała na największych festiwalach w Polsce. Ten rok rozpoczęła od wydania płyty „Flashback” – spójnej i emocjonalnej płyty, która została dobrze przyjęta zarówno przez krytyków, jak i słuchaczy. Piątkowy koncert będzie promował jej najnowsze wydawnictwo. Zachęcimy Was jednym – przy tej muzyce po prostu świetnie się tańczy! Początek o godz. 20.

Jak już jesteśmy przy tańcu, to w piątek mamy również drugą alternatywną propozycję. WKlubie Studenckim Żaczek zagra grupa Rebeka! Niedawno wydali swoją trzecią płytę pt. „Post dreams” – najbardziej piosenkowy album z dotychczasowych, pełen różnorodności, delikatnych ornamentów łączących się z potężną falą przesterowanych gitar i ciężkich bębnów. I są piosenki po polsku! W repertuarze nie powinno zabraknąć również takich hitów zespołu jak „Melancholia” czy „Nothing to give”. Koncert rozpocznie się o godz. 21.

Zmieniamy klimaty na bardziej klasyczne. Od wtorku do soboty trwa pierwsza edycja Festiwalu SZYMANOWSKI/POLSKA/ŚWIAT zorganizowanego przez Filharmonię Krakowską.Instytucja chce uhonorować twórczość swojego patrona. W Filharmonii w piątek o godz. 19:30 usłyszymy „Pieśni kurpiowskie” Szymanowskiego w wykonaniu Olgi Pasiecznik, Adama Struga oraz Harmonium Duo. Z kolei w sobotę o godz. 18 koncert symfoniczny, gdzie wystąpi Orkiestra Teatru Narodowego w Pradze. Poza muzyką bohatera festiwalu usłyszymy też utwory czeskich kompozytorów: Dvořáka i Janáčka. Polecamy!

Teraz zapraszamy na niedzielę do Chederu! Tam dokładnie o godz. 12 rozpocznie się cykliczny koncert „Klasyka w południe”. W ten weekend zagra tam Kwartet Amelior, a w ich repertuarze znajdą się utwory Karola Szymanowskiego, Felixa Mendelssohna czy Antona Weberna. To idealna okazja, by posłuchać muzyki klasycznej w bardziej niezobowiązujących okolicznościach, na luzie, podczas spotkania z rodziną czy przyjaciółmi. Polecamy!

W piątek o godz. 20 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki polecamy wyjątkowy seans – przedpremierowy pokaz węgierskiego filmu „Schyłek dnia” László Nemesa, czyli reżysera Oscarowego „Syna Szawła”. Co ciekawe, jedną z głównych ról w jego najnowszym filmie gra polski aktor, Marcin Czarnik. Film prowadzi nas przez Budapeszt u progu XX wieku. Przewodniczką po przekwitającym niepostrzeżenie mieście jest młodziutka Irisz, córka właścicieli sklepu z kapeluszami, którzy przed laty zginęli w pożarze. Dziewczyna szuka zaginionego brata, ale też odpowiedzi na pytania o własną tożsamość. Po seansie dyskusja z redaktorami portalu Filmawka!

„Zagraj to jeszcze raz Sam” to niezwykle zabawna, słodko-gorzka komedia pióra mistrza Woody’ego Allena. W najbliższy weekend możecie obejrzeć jej krakowską wersję na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego. To historia rozwiedzionego, neurotycznego intelektualisty w średnim wieku, który desperacko poszukuje nowej, idealnej partnerki. W związku z tym zasięga porad miłosnych u żony najlepszego przyjaciela i zjawiającego mu się w najmniej spodziewanych momentach Humphreya Bogarta. Spektakl zobaczycie w piątek i sobotę o godz. 18:30 na Dużej Scenie.

Już w sobotę i niedzielę 8. edycja Krakowskiego Festiwalu Komiksu! W programie przewidziane są spotkania autorskie z gośćmi z Polski i zagranicy, panele dyskusyjne, wykłady oraz warsztaty komiksowe dla dzieci i młodzieży, a także pokaz filmów animowanych, pokaz cosplay i pokaz budowania z klocków Lego. Festiwal uświetni także wystawa przygotowana z okazji 60-lecia Smerfów. Nie zabraknie też giełdy komiksów, gdzie możecie uzupełnić swoje kolekcje o nowe nabytki! Zajrzyjcie koniecznie w weekend do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ul. Rajskiej. A szczegółowy program znajdziecie pod tym linkiem.

W tym tygodniu ciekawym wydarzeniem będą 19. Dni Tischnerowskie. Od środy do soboty zadajemy sobie pytanie: co chciał nam przekazać ks. Józef Tischner? W tym roku temat przewodni brzmi: „Człowiek. Nowe wyzwania”. Co z bogatego programu polecamy szczególnie? W piątek o godz. 17 na Scenie AST Robert Więckiewicz przeczyta fragment książki” Kot pilnujący myszy”, a potem dyskusję z publicznością poprowadzą Agnieszka Foryś i Wojciech Bonowicz. W sobotę o tej samej porze w AST odbędzie się Gala Nagród im. Józefa Tischnera, gdzie rozmowę z laureatami: o. Ludwikiem Wiśniewskim, Łukaszem Garbalem, Lidią Niedźwiedzką-Owsiak i Jerzym Owsiakiem poprowadzą ks. Adam Boniecki i Henryk Woźniakowski. Bezpłatne wejściówki są do odbioru!

W Teatrze Groteska w ten weekend klasyka gatunku – „Skąpiec”! Wiecznie aktualna sztuka Moliera to komedia charakterów, intryg i wynikających z nich zabawnych sytuacji. Główny bohater Harpagon zaślepiony jest chorobliwą miłością do swojej wypełnionej pieniędzmi szkatułki i tak naprawdę nie ma dla niego w życiu innych wartości. Wszędzie wietrzy podstęp, że ktoś chce go okraść. Otaczają go sami pochlebcy i fałszywi doradcy, którzy kpią z niego w żywe oczy. Skąpstwo Harpagona, a także nieproporcjonalne do wieku amory stają na drodze jego dzieci Elizy i Kleanta, którzy pragną szczęśliwych, dyktowanych sercem, a nie pieniędzmi związków małżeńskich. Nic więc dziwnego, że starają się oni pokrzyżować jego plany. Spektakl możecie zobaczyć od piątku do niedzieli o godz. 19.

Rzecz dzieje się wieczorem i w noc poprzedzającą rozprawę sądową, w której oskarżonym jest Dymitr Karamazow, a jednym ze świadków ma być jego przyrodni brat Iwan… Tak można rozpocząć opis spektaklu „Zmora” Teatru Mumerus, który możecie zobaczyć na ich scenie już w poniedziałek, 1 kwietnia o godz. 19. Spektakl jest oparty na fragmentach „Braci Karamazow” F. Dostojewskiego, wśród których najważniejszy to rozmowa z tytułową zmorą, jedną z najbardziej znanych sekwencji z literatury światowej. W specjalnie skomponowanej, małej przestrzeni Teatru Zależnego na Kanoniczej 1 rozgrywa się historia zbrodni. Bo „Bracia Karamazow” są także powieścią kryminalną.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE