Strajk nauczycieli w Krakowie – tysiące uczniów bez opieki

W Krakowie, w strajku zapowiedziało udział 91,4 % placówek oświatowych. Oznacza to, że tysiące uczniów i przedszkolaków mogą zostać bez opieki.

Fot. Shutterstock

Według wyników referendum strajkowego, w Krakowie do strajku zamierza przystąpić 288 z 315 placówek. Jeśli więc prowadzone obecnie przez zwiazki zawodowe z rządem negocjacje nie przyniosą skutku, to w najbliższy poniedziałek, 8 kwietnia również w stolicy Małopolski rozpocznie się bezterminowy strajk nauczycieli.

Dla rodziców oznaczać to może, że dzieciom nikt nie zapewni opieki, a więc będą musieli to zrobić we własnym zakresie. Dodatkowo nie wiadomo jak długo potrwa taka sytuacja, gdyż strajk jest bezterminowy.

Na tę sytuację przygotowują się władze Krakowa:
W piątek spotkałam się z zespołami doradczymi dyrektorów szkół. Rozmawialiśmy o przygotowaniach do ewentualnego strajku nauczycieli. Szczególnie o tym, jak może wyglądać sytuacja, jeśli chodzi o kwestie zapewnienia opieki nad dziećmi – powiedziała krakow.onet.pl Zastępczyni Prezydenta Anna Korfel-Jasińska. – Jeśli będziemy już znali ostateczną decyzję ZNP o strajku, to natychmiast wyślemy informację do dyrektorów oraz poprosimy o przekazanie wiadomości rodzicom dzieci. Chodzi o przekazanie informacji rodzicom, jak wygląda sytuacja w danej szkole i czy np. rekomenduje się pozostanie dzieci w domu. Naturalnie rekomendacja nie oznacza, że dyrektor jest zwolniony z obowiązku zapewnienia opieki. Jeśli rodzic przyprowadzi dziecko do szkoły, dyrektor będzie zobowiązany taką opiekę zapewnić.Jeśli będziemy już znali ostateczną decyzję ZNP o strajku, to natychmiast wyślemy informację do dyrektorów oraz poprosimy o przekazanie wiadomości rodzicom dzieci – dodała wiceprezydent Krakowa ds. edukacji.

Zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, pracownicy w dniu strajku wpisują się na listę i nie wykonują żadnej pracy. Co prawda pracownicy przebywają w szkole, gromadzą się w miejscu wyznaczonym przez komitet strajkowy, ale nie mogą wykonywać żadnych obowiązków: opiekuńczych, dydaktycznych, ani wychowawczych – wyjaśnia Arkadiusz Boroń, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Okręgu Małopolskiego.

W pozytywne rozwiązanie tej sytuacji wierzy małopolska kurator oświaty Barbara Nowak, która liczy, że nauczyciele dojdą z rządem do porozumienia, a strajk nie odbędzie się.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE