Policja, Prokuratura i Sąd bezwzględni w walce z przemocą domową

Policjanci z Komisariatu Policji w Zatorze zatrzymali 46 – letniego mieszkańca Gminy Zator, podejrzanego o znęcanie się nad swoją żoną i małoletnią córką. Trzy dni później dzięki zebranym przez funkcjonariuszy dowodom, wnioskowi prokuratora oraz decyzji sędziego domowy agresor wprost z sądowej sali trafił do aresztu śledczego.

Fot. Shutterstock

W sobotni wieczór zatorscy policjanci otrzymali zgłoszenie dotyczące pobicia przez męża 48 – letniej mieszkanki Gminy Zator. Mundurowi błyskawicznie udali się pod wskazany adres. Nietrzeźwego domowego agresora przejęli z rąk jego kolegi, który obezwładnił go widząc jak uderzył najpierw żonę, a później 15- letnią wnuczkę, która stanęła w obronie matki. Zatrzymany 46 – latek trafił do pomieszczeń dla osób zatrzymanych oświęcimskiej komendy Policji.

W trakcie prowadzonych czynności policjanci zebrali dowody świadczące o tym , że mężczyzna od kilku lat stosował przemoc fizyczną i psychiczną wobec swojej rodziny. Na tej podstawie został mu przedstawiony zarzut znęcania.

Dowody zebrane przez policjantów świadczyły o tym, że podejrzany swoim zachowaniem zagrażał bezpieczeństwu rodziny. Na tej podstawie prokurator nadzorujący sprawę zwrócił się do sędziego z wnioskiem o zastosowanie wobec 46 – latka aresztu tymczasowego.

W dniu 2 kwietnia br. podejrzany został doprowadzony przed oblicze sędziego, który orzekając wobec podejrzanego trzymiesięczny areszt tymczasowy przychylił się do wniosku prokuratora. Jeszcze tego samego dnia podejrzany trafił do jednego z aresztów śledczych.

Za popełnione przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

Policjanci podejmując czynności mające na celu przeciwdziałanie przemocy w rodzinie apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy jak najszybciej.Pomocą służy wiele instytucji, należy tylko zacząć działać, pamiętając, że „siłą sprawcy jest strach ofiary”. Kiedy przemoc zostaje ujawniona, bardzo często jej sprawca, obawiając się konsekwencji karnych zmienia swoje postępowanie. Funkcjonariusze kierują swój apel o przerwanie przemocy, również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie, swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE