Prognoza na… 30 lat

Znamy prognozę na najbliższe 30 lat. Ukazał się raport “Polska dla pokoleń”, który opisuje co czeka przyrodę, powietrze, pogodę i morze w przyszłości.

Fot. pixabay.com

Fundacja WWF i Boston Consulting Group opublikowały przygotowany przez siebie raport „2050 Polska dla pokoleń. Wybieramy przyszłość”.

W dokumencie przeczytać można, co się stanie jeśli nie zmieni się obecna polityka klimatyczna i środowiskowa.

Autorzy zaproponowali również propozycje rozwiązań, które mogłyby nas uratować od niekorzystnych zmian.

Raport dotyczy wielu zagadnień. Między innymi zajęto się w nim zmianami klimatycznymi, zanieczyszczeniami powietrza,

Według ekspertów grożą nam przede wszystkim susze, huragany, upały i ulewne deszcze powodujące powodzie. Podnosić się będzie też poziom mórz. Winna temu będzie emisja gazów cieplarnianych, w tym dwutlenku węgla.

Niestety nasz kraj jest cały czas w gronie „trucicieli”, gdyż emituje do atmosfery o 18% więcej gazów cieplarnianych w przeliczeniu na jednego mieszkańca niż wynosi średnia dla krajów Unii Europejskiej. Polska jest też jednym z krajów o najwyższym poziomie smogu w Europie.

Zagrożone są też rzeki w Polsce i wszystkie żyjące w nich zwierzęta i rośliny. Już teraz połowa gatunków ryb jest na liście gatunków zagrożonych.

Niepokojący jest też scenariusz dla Bałtyku. Już teraz jest on jednym z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie.

Największym zagrożeniem jest jednak wpływ działalności człowieka na przyrodę. Jeśli nie zaczniemy dbać o środowisko prowadzić świadomej proekologicznej polityki grozi, zdaniem autorów dokumentu, stałe pogarszanie się warunków życia.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE