Zakaz wjazdu diesli do Krakowa?

Wraca pomysł wprowadzenia zakazu wjazdu samochodów z silnikiem diesla do Krakowa.

fot. pixabay.com

Nie powiodła się koncepcja wprowadzenia Strefy Czystego Transportu w centrum, a już urzędnicy szukają kolejnych możliwości obniżenia poziomu zanieczyszczenia powietrza w mieście.

Tym razem padło na samochody z silnikiem diesla, gdyż nie od dziś wiadomo, że pojazdy zasilane olejem napędowym należą do najbardziej zatruwających atmosferę. Chodzi też o wyeliminowanie pojazdów starych, niespełniających współczesnych norm oraz tych bez filtrów DPF. Na przykład w zeszłym roku, w skutek kontroli drogowych, aż 346 kierowcom zatrzymano dowody rejestracyjne, gdyż silniki w ich autach emitowały zbyt dużo szkodliwych substancji.

Teraz krakowski Zarząd Transportu Publicznego zamontował w mieście skanery, które badać będą nawet kilka tysięcy samochodów na dobę pod kątem emitowanych przez nie zanieczyszczeń. Otrzymane wyniki mają posłużyć, aby zaplanować dalsze kroki działań władz Krakowa na rzecz ograniczenia ruchu i eliminacji spalin w mieście. Podobny trend panuje zresztą w miastach Europy Zachodniej.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE