Małopolska Straż graniczna z nowoczesnym śmigłowcem

Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Stanisław Laciuga wraz ze swoimi zastępcami płk SG Renatą Obrzut i płk. SG Markiem Marciszem oraz kadrą kierowniczą Oddziału, uczestniczyli w uroczystym przekazaniu dla Straży Granicznej nowego śmigłowca Robinson R44 Raven II.

Uroczystość odbyła się 11 kwietnia br. w hangarze na lotnisku śmigłowcowym w Nowym Sączu, strukturalnie podległym Komendzie Głównej SG.

R44 to lekki śmigłowiec jednosilnikowy. Zabiera na pokład 4 osoby łącznie z pilotem. Jest jednym z najbardziej popularnych na świecie śmigłowców wykorzystywanych do szkolenia lotniczego, ponieważ koszty jego eksploatacji są niewielkie. Koszt zakupu Robinsona dla Straży Granicznej wyniósł 3 mln 173 tys. zł.

Przekazany dzisiaj śmigłowiec Robinson R-44 będzie wykorzystywany między innymi w Ośrodku Szkolenia Lotniczego (ATO) Lotnictwa SG do szkolenia od podstaw nowych pilotów śmigłowcowych oraz do utrzymywania i zdobywania uprawnień dodatkowych przez pilotów SG. Podczas szkoleń na Robinsonie piloci przygotują się również do realizacji zadań na cięższych oraz w pełni wyposażonych do lotów operacyjnych śmigłowcach, które użytkowane są w Straży Granicznej – PZL-Kania czy W-3AM Anakonda. Śmigłowiec R-44 jest to jeden z najbardziej popularnych na świecie śmigłowców wykorzystywanych do wstępnego szkolenia lotniczego. Koszty jego eksploatacji są niewielkie w porównaniu do śmigłowców o napędzie turbinowym.

Wysokiej klasy sprzęt przekazali dla Straży Granicznej wicepremier Beata Szydło oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński. Śmigłowiec zakupiono z rezerwy celowej, przeznaczonej na uzupełnienie wydatków na realizację zadań, za kwotę ponad 3 mln złotych.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE