Matka kobieta i ojciec… też kobieta. Walczą o akt urodzenia w którym rodzicami są osoby tej samej płci

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie odroczył precedensową rozprawę. Dwie kobiety walczą o to, by obie były wpisane, jako rodzice dziecka. Urzędnicy nie chcą się zgodzić, bo według prawa, rodzice muszą być odmiennej płci.

Fot. Pixabay

Dwie kobiety są w związku jednopłciowym. Na co dzień mieszkają i pracują w Wielkiej Brytanii i mają podwójne obywatelstwo.

W 2014 roku jedna z nich poczęła dziecko metodą in vitro. Kobieta chce, by miało ono również obywatelstwo polskie. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie to, że, jako ojca dziecka wpisała ona swoją partnerkę. W brytyjskim prawie jest to możliwe, w polskim jeszcze się nie zdarzyło. Sprawa trafiła do sądu.

Naczelny Sąd Administracyjny nakazał w październiku wpisanie do ksiąg Urzędu Stanu Cywilnego danych brytyjskich, gdzie widnieją dwie kobiety. USC wykonał wyrok i wpisał akt urodzenia dziecka do rejestru.

Czynność tę zaskarżył prokurator, który uznał, że była ona sprzeczna z „podstawowymi zasadami porządku prawnego RP”.

Sprawa trafiła ponownie na wokandę Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Rozprawa miała się odbyć w piątek, ale sąd odroczył ją do 4 czerwca z powodów formalnych. Jedna z kobiet nie została bowiem poinformowana o rozprawie.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE