Trasa Łagiewnicka przetnie Kraków

Trwa budowa Trasy Łagiewnickiej. Została wytyczona pomiędzy krakowskimi osiedlami domów jednorodzinnych i bloków. Mieszkańcy coraz częściej skarżą się na jej przebieg.

Zaczęły zdarzać się wyprowadzki z mieszkań w sąsiedztwie nowo budowanej trasy, coraz więcej jest też ogłoszeń o sprzedaży mieszkań.

Mieszkańcy okolicznych bloków skarżą się na autostradę w środku miasta, która ma przeciąć osiedle na połowy, co znacznie utrudni przejście i przejazd między jedną, a drugą częścią.

Jest to największa inwestycja drogowa w stolicy Małopolski. Będzie miała 3,5 km długości, do trzech pasów w każdą stronę, 5 tuneli i linię tramwajową.

Trasa Łagiewnicka będzie przebiegała od osiedla Kurdwanów przez teren między sanktuariami Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II i przez osiedle domów jednorodzinnych w Borku Fałęckim oraz część terenów z blokami na Ruczaju.

Mieszkańcy boją się, że nowa inwestycja zaburzy funkcjonowanie tej części miasta, gdyż oddzieli ich od szkół i innych instytucji.

Pod budowę wycięto też ponad 2600 drzew i krzewów, w tym 200-letni dąb na rogu ulic Zbrojarzy i Ludwisarzy, któremu aktywiści nadali nawet imię „Jacek” na cześć prezydenta Krakowa. Dobiega już końca też akcja wyburzania 26 budynków mieszkalnych i 54 gospodarczych, stojących na działkach, na których powstanie trasa.

Władze Krakowa bronią jednak projektu, który będzie pierwszym etapem domknięcia zachodniego odcinka tzw. III obwodnicy. Ma ona też odciążyć ruch w ścisłym centrum, co zmniejszy emisję spalin i poprawi jakość powietrza w mieście.

Spółka „Trasa Łagiewnicka” tłumaczy też, że w rejonie ul. Zbrojarzy trasa będzie przebiegała w tunelu nad którym powstaną tereny rekreacyjne z zielenią, boiskami do siatkówki i koszykówki oraz placem zabaw.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE