Pawilon czeka na otwarcie

Pawilon Okocimski w Lesie Wolskim został już wyremontowany, ale jego oficjalne otwarcie nastąpi dopiero jesienią.

Fot. pixabay.com

W pawilonie działać będzie Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza”, które już teraz organizuje pierwsze spacery dla młodzieży.

Remont Pawilonu i aranżacja terenu wokół kosztowały prawie 5.000.000 zł, z czego większość pochodziła z Unii Europejskiej.

– Na przełomie września i października powinna być gotowa ekspozycja stała, przystosowana dla osób niewidomych. W budynku prowadzone też będą działania edukacyjne – powiedziała PAP Katarzyna Przyjemska-Grzesik z Zarządu Zieleni Miejskiej (ZZM) w Krakowie. – Idea edukacji w Centrum zakłada, aby uwrażliwiać na las. Osoby wychodzące z Centrum będą wrażliwsze na przyrodę – dodała Przyjemska-Grzesik.

Na początku maja ZZM planuje ogłosić przetarg na aranżację ekspozycji stałej, poświęconej przyrodzie. Na potrzeby „Symbiozy” ZZM zatrudnił edukatorów, którzy już rozpoczęli pierwsze terenowe zajęcia dla najmłodszych.

Na terenie obiektu zostało zastosowane m. in. zasilanie z paneli fotowoltaicznych, pompy ciepła oraz urządzenia do rekuperacji ciepła, a także grządki permakulturowe (bez stosowania nawozów sztucznych, przy użyciu gleby bogatej w składniki mineralne).

Pawilon Okocimski powstał w 1936 r. według projektu Jana Ogłodka, a jego inwestorem był Antoni Jan Goetz, właściciel Browaru Okocim. W pawilonie przez wiele lat działał lokal gastronomiczny, lecz od kilkuastu lat obiekt był nieczynny i popadał w ruinę.

Budynek jest wpisany do miejskiej ewidencji zabytków.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE