UWAGA! Nad Polskę nadciąga burza piaskowa i bardzo silne porywy wiatru! „Wschody i zachody słońca będą krwiste”

Nad Europejskim Obszarem Synoptycznym zachodzą kluczowe zmiany, które w perspektywie kilku najbliższych dni doprowadzą do napływu bardzo ciepłego powietrza. Początkowo z sektora południowo wschodniego, następnie w drugiej części tygodnia z południa. Następnie w piątek w regionie możliwe są burze, zwłaszcza pod wieczór i w nocy.

Fot. Pixabay

Jutro nad Polską utworzy się strefa bardzo znacznego gradientu – różnica ciśnienia między Suwałkami a Zgorzelcem wyniesie 22 hPa, co oczywiście spowoduje istotny wzrost prędkości wiatru. Już dziś wieje nieco mocniej, ale główne apogeum czeka nas we wtorek.

Warto zabezpieczyć przedmioty, które może unieść wiatr i starać się nie parkować pod drzewami i bilbordami, zwłaszcza we wtorek.

We wtorek na termometrach w regionie zobaczymy od 14 °C do 16 °C. Doświadczymy rzadkiego zjawiska silnego, porywistego wiatru z sektora południowo-wschodniego, który potęgować będzie nieco odczucie chłodu. Będzie bezchmurnie, silny wiatr wiejący z rejonów Ukrainy rozgoni wszelkie chmury. Średnia prędkość wiatru wyniesie około 30 km/h, natomiast w porywach 60 km/h – 75 km/h.

Szczególnie wiatr uciążliwy będzie w drugiej części dnia. Wyraźne słabnący pod wieczór.

Noc z wtorku na środę ciepła i już bez przymrozków. Na termometrach zobaczymy od 7 °C do 9 °C. Będzie bezchmurnie, dopiero nad ranem mogą pojawić się niewielkie ławice chmur wysokich.

Środa minie pod znakiem wzrostu zachmurzenia do poziomu umiarkowanego a nawet dużego. Głównie piętra niskiego i średniego. Nie są jednak na ten moment prognozowane przez modele numeryczne opady deszczu.

Co więcej już w środę może dotrzeć do nas trochę pyłu saharyjskiego.

Wiatr również będzie uciążliwy, ale nie aż tak jak we wtorek. Średnia prędkość z południowego-wschodu wyniesie około 25 km/h w porywach do 50 km/h. Temperatura będzie zbliżona do tej z wtorku od 15 °C do 17 °C. Odczucie chłodu nieco ma potęgować wiatr.

Nad region nasz dotrzeć może już pierwsza porcja saharyjskiego pyłu. To właśnie w kwietniu przy cyrkulacji południkowej do Polski dociera najczęściej i najwięcej pyłu z rejonów Afryki.

Dopiero w czwartek na głównych poziomach izobarycznych przepływ ulegnie zmianie na południowy z lekkim odchyleniem na południowo wschodni. To właśnie wtedy do województwa lubelskiego zacznie docierać przetransformowane powietrze pochodzenia zwrotnikowego.

Na termometrach zobaczymy od 20 °C do 22 °C. Zachmurzenie na ogół małe do umiarkowanego. Modele na ten moment nie prognozują opadów deszczu.

Przy coraz silniejszej cyrkulacji południkowej wzrośnie ilość pyłu znad Sahary. Miejscami w Polsce spadnie on na powierzchnie gruntu, samochodów i parapetów. Wschody i zachody Słońca mogą być krwiste. Dodatkowo możliwe będzie większe “zmętnienie” nieba.

Wygląda na to, że piątek będzie ostatnim tak ciepłym dniem w bieżącym tygodniu. Cała Polska znajdzie się wtedy pod wpływem zatoki niżowej, dodatkowo do kraju wkroczy front chłodny, który spowoduje wymianę masy powietrza na chłodniejszą pochodzenia polarno-morskiego. Spodziewane są lokalne, gwałtowne burze, przynoszące opady gradu, ulewne opady deszczu i dużą ilość wyładowań atmosferycznych.

Na termometrach zobaczymy w piątek od 23 °C do 25 °C. Zwłaszcza późnym popołudniem i wieczorem oraz w nocy spodziewane są burze, zwłaszcza na przedfrontowej konwergencji. Niewykluczone, że w chwiejnym i “gorącym” powietrzu zwrotnikowym powstaną także wewnątrz masy na lokalnych strefach zbieżności wiatru.

Sobota i niedziela przyniesie wyraźne ochłodzenie. Na termometrach w regionie zobaczymy poniżej 20 °C. Dodatkowo prognozowane są opady deszczu, które są tak niezbędne w czasie trwającej wegetacji.” – piszą meteorolodzy

Źródło: Fani Pogody

Do województwa lubelskiego zbliża się wiatr o sile wichury. Będzie wiało blisko 75 km/h, potem burze i saharyjski pył

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE