60 kierowców pod wpływem alkoholu jednego dnia

Tylko w jeden dzień, w ramach akcji „Alkohol i narkotyki” małopolska policja ujawniła 60 osób prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu.

Fot. pixabay.com

We wtorek, 23 kwietnia małopolscy policjanci przeprowadzili działania „Alkohol i narkotyki”, których efektem było ujawnienie 60 prowadzących pojazd po alkoholu.

W 40 przypadkach badanie trzeźwości wykazało ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie, co wiąże się z popełnieniem przez kierującego przestępstwa.

Ponadto ujawniono 2 przypadki prowadzenia pojazdu po narkotykach.

Policja przypomina, że kierowanie po alkoholu zawsze wiąże się z zatrzymaniem prawa jazdy i uniemożliwieniem dalszej jazdy.

Jeżeli badanie trzeźwości wykaże:

  • od 0,2 do 0,5 promila – kierowca odpowie za popełnienie wykroczenia i oprócz grzywny (nawet do 5.000 zł) zostanie mu zatrzymane prawo jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat,
  • powyżej 0,5 promila – kierowca będzie odpowiadał za popełnienie przestępstwa, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 2 lat, a zakaz prowadzenia pojazdów zostanie orzeczony na okres od 3 do 15 lat. Grzywna może wynieść nawet 1.080.000 zł. Ponadto orzeczone zostanie świadczenie pieniężne – co najmniej 5.000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Aby ograniczyć liczbę nietrzeźwych kierujących policjanci badają trzeźwość przy każdej kontroli drogowej.

Źródło: Małopolska Policja

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE