BLIK-owi oszuści.

Policja ostrzega przed nowym sposobem działania internetowych oszustów. Podszywają się oni pod rodzinę lub znajomych ofiary i proszą przez Messengera o kod aplikacji BLIK by dokonać płatności w awaryjnej sytuacji.

Fot. pixabay.com

W ten sposób w ostatnim czasie zostało okradzionych kilku mieszkańców powiatu gorlickiego, a to zjawisko jest coraz powszechniejsze w całym kraju.

System BLIK ułatwia użytkownikom smartfonów dokonywanie płatności w sklepach stacjonarnych, internetowych, a także wypłacanie gotówki za pomocą kodu generowanego przez aplikację bankową. Tę właśnie możliwość wykorzystują oszuści. Najczęściej łamiąc hasła włamują się na naszego Messengera i wybierają znajomych, z którymi się najczęściej kontaktujemy. Następnie podszywając się pod nas proszą o pożyczenie pewnej sumy pieniędzy przekazanej kodem BLIK. Kończąca się promocja, zagubiona torebka, czy nieprzewidziana wizyta u mechanika to najczęstsze historie, które mają uzasadnić nagłą potrzebę pożyczki. Zdarza się także, że oszuści proszą o podanie kolejnego kodu BLIK kłamiąc, że pierwszy nie zadziałał. W ten sposób są w stanie wypłacić nawet kilka tysięcy złotych.

Najprostszym i najbardziej skutecznym sposobem jest zatelefonowanie do tej osoby i zweryfikowanie jej tożsamości, np. poprzez zadanie pytania, na które tylko Wy znacie odpowiedź. Jeśli natomiast to z naszego konta wysłano takie wiadomości, należy natychmiast zmienić hasła i ostrzec wszystkie potencjalne ofiary oszustów.

Każdą, nawet nieudaną próbę oszustwa należy zgłosić policji.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE