Czy nauczyciele dostaną pieniądze za czas strajku?

Zawieszony zostaje ogólnopolski strajk pracowników oświaty. Otwarta pozostaje kwestia, czy nauczyciele otrzymają wynagrodzenia za ten okres.

ZNP. Fot. Kraków w Pigułce

Władze dużych miast, m. in. Łodzi i Warszawy, zapowiedziały, że nie zmniejszą kwot przekazywanych szkołom. Oznacza to, że to od dyrekcji będzie zależało, czy przeznaczą te pieniądze np. na zwiększone dodatki motywacyjne, czy w innej formie przekażą je nauczycielom.

Samorządy w różny sposób próbują obejść ustawę o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, która mówi, że protestującym nie należy się wynagrodzenie za dni strajkowe, a stanowisko to podtrzymują Regionalne Izby Obrachunkowe.

Kraków stoi na stanowisku, że prawo nie zezwala na przekazanie wynagrodzeń nauczycielom za czas strajku. „Wiem, że inne miasta zapowiedziały wsparcie dla nauczycieli, ale nie istnieje prawo, które pozwoliłoby tak zagospodarować środki, aby wypłacić wynagrodzenia nauczycielom” – powiedziała w rozmowie z Onetem Ewa Całus, dyrektor wydziału edukacji w krakowskim magistracie. Dodała również, że wynagrodzenia, które przekazany byłyby nauczycielom zostaną zagospodarowane na potrzeby oświatowe. Będą również płacone dodatki za nadgodziny dla nauczycieli, którzy w tym czasie opiekowali się dziećmi.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE