Dziś wchodzi w życie zmiana cen biletów!

Dziś, 1 maja, zgodnie z uchwałą Rady Miasta Krakowa, zmienia się cennik biletów. Warto sprawdzić, co to oznacza dla użytkowników komunikacji miejskiej w Krakowie.

Fot. Kraków w Pigułce

  • Pasażerowie, którzy po tym terminie będą posiadać stare bilety jednorazowe i czasowe, nie muszą się martwić. Będą mieć aż trzy miesiące czasu, aby wymienić je za dopłatą na nowe bilety. Do 31 lipca będą mogli to zrobić w każdym z sześciu Punktów Sprzedaży Biletów (adresy i godziny otwarcia PSB są podane na stronie internetowej mpk.krakow.pl). Po tym terminie stare bilety stracą ważność i nie będzie można ich wymienić.
  • Wszystkie bilety okresowe nabyte przed terminem wejścia w życie uchwały będą mogły być wykorzystywane do upływu terminu ich ważności, na zasadach dotychczas obowiązujących.
  • Wszystkie rodzaje biletów od 1 maja będzie można kupić w automatach biletowych. Zmiana cennika zostanie uwzględniona w układzie biletów na ekranach automatów, tak aby jak najbardziej ułatwić pasażerom ich zakup. Na głównym ekranie będą dla pasażerów od razu dostępne cztery najczęściej kupowane bilety (20-minutowy normalny i ulgowy oraz jednoprzejazdowy lub ważny 50 minut – normalny i ulgowy). Obok nich znajdzie się możliwość wyboru dowolnych biletów z pełnej oferty, w tym biletów okresowych. W automatach pojawi się także dodatkowo wybór biletów do i z lotniska, gdzie turyści będą mogli kupić bilet jednorazowy i 90-minutowy.
  • Będąc mieszkańcem Krakowa lub płacąc tutaj podatki warto uzyskać uprawnienia Karty Krakowskiej. Aby to zrobić, wystarczy wejść na stronę internetową kk.krakow.pl, założyć konto i wypełnić wniosek. Wniosek można także złożyć dzięki aplikacji Karty Krakowskiej, którą można pobrać na smartfona. Każda osoba, która posiada uprawnienia Karty Krakowskiej, od 1 maja kupi bilet miesięczny sieciowy za 69 zł, a więc o 3 zł taniej niż to było do tej pory.
  • Bilet jednorazowy, bilety czasowe ważne 20, 50 i 90 minut oraz bilet weekendowy rodzinny będą uprawniać do przejazdu w całej aglomeracji, a więc w Krakowie i okolicznych gminach do których kursują autobusy MPK SA w Krakowie. Te rodzaje biletów nie będą się już dzielić na bilet miejski (ważny tylko w granicach Krakowa) i aglomeracyjny, i będą dostępne w tej samej cenie. 
  • Prowadzący pojazdy komunikacji miejskiej, w przypadku gdy wewnątrz z jakiegoś powodu nie będzie działał automat, będą sprzedawali wyłącznie bilety 90-minutowe w cenie 6 zł za normalny i 3 zł za ulgowy.
  • Osoby posiadające bilet na jedną lub dwie linie nadal będą mogły korzystać z przejazdów wszystkimi innymi liniami, których trasa pokrywa się z trasą tych linii. Zlikwidowana zostanie jednak zasada, że wspólna trasa oznacza odcinek od przystanku poprzedzającego rozpoczęcie wspólnej trasy do pierwszego przystanku po ustaniu wspólnej trasy. Od 1 maja zacznie obowiązywać zasada, że rozpoczęcie lub ustanie wspólnej trasy następuje na przystankach o tej samej nazwie, rozpoczynających (lub kończących) wspólny odcinek.

Szczegółowy cennik biletów jest dostępny na stronie internetowej ztp.krakow.pl.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE