Próba paraliżu egzaminów maturalnych

CBŚP podejrzewa próbę paraliżu egzaminów maturalnych. W kraju doszło dziś do 122 alarmów bombowych.

Dziś, w pierwszym dniu egzaminów maturalnych, do 122 szkół w całej Polsce wysłane zostały e-maile ostrzegające o podłożonych ładunkach wybuchowych.

Wszystkie alarmy okazały się fałszywe, jednak w niektórych placówkach egzaminy rozpoczęły się z opóźnieniem, a w jednej szkole matura została przerwana.

Sprawę bada CBŚP, które zwróciło uwagę, że w mailach znalazło się m. in. sformułowanie „za chwilę detonacja, eksplozja, zasobnik z gazem bojowym fosgen, bomba, ratujcie się zginą ludzie” oraz ostrzeżenia o rzekomym podłożeniu gazu.

Mimo, że służby oceniły wiarygodność tych informacji jako „niską”, to mimo to Centralna Komisja Egzaminacyjna zaapelowała do dyrektorów szkół o wzmożony nadzór nad bezpieczeństwem oraz o uniemożliwienie wejścia i przebywania na terenie budynków przez osoby nieuprawnione.

Jak podała CKE, w 61 szkołach egzamin rozpoczął się po sprawdzeniu placówek zgodnie z planem, natomiast w 57 placówkach z opóźnieniem.

W trzech szkołach egzamin został zawieszony na czas sprawdzania budynku, natomiast w jednej ewakuowano zdających, a egzamin został przerwany i abiturienci przystąpią do niego w czerwcu.

Służby wiedziały o możliwości masowych zgłoszeń o zagrożeniach już w ubiegłym tygodniu i do dyrektorów szkół zostały rozesłane pisma, jak mają się zachować w takiej sytuacji.

W wielu placówkach informacje zostały zweryfikowane przed rozpoczęciem egzaminu, jednak w niektórych egzaminy rozpoczęły się nawet z godzinnym opóźnieniem.

Jak poinformowała Komenda Główna Policji, obecnie trwa ustalanie tożsamości osób, które wysyłały maile o rzekomym zagrożeniu.

– Takie metody stosują tylko terroryści – skomentowała dzisiejsze alarmy małopolska kurator oświaty Barbara Nowak.

Za fałszywe zawiadomienie o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach grozi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności, ale sprawcy muszą liczyć się także z konsekwencjami w postaci odszkodowania za straty finansowe związane z przerwaniem funkcjonowania obiektów.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE