MPK SA w Krakowie sprzedało podczas licytacji ostatnie Jelcze

Sporym sukcesem zakończyła się we wtorek 7 maja licytacja, w której krakowski przewoźnik wystawił do sprzedaży cztery ostatnie wycofane z ruchu autobusy przegubowe marki Jelcz oraz dwa autobusy przegubowe Solaris U18. 

Fot.Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie

Były to autobusy wyprodukowane w latach 2006-2007. Każdy z nich po krakowskich ulicach przejechał ponad 600 tys. km. Pojazdy bardzo szybko zyskały nowego właściciela, który już wcześniej kupował sprzedawane przez MPK SA autobusy. To potwierdza, że właściciele firm przewozowych z Polski mają bardzo dobre doświadczenia z poprzednich licytacji organizowanych przez MPK SA w Krakowie. Autobusy krakowskiego przewoźnika wystawione na licytację bez problemu znajdują nabywców ze względu na ich wzorowy stan techniczny. Taka opinia panuje wśród nabywców nie tylko w Polsce ale i w niektórych krajach Europy. Okazuje się bowiem, że spora część ze sprzedanych autobusów w poprzednich licytacjach jeździ już za granicami naszego kraju m.in. w największym przedsiębiorstwie przewozowym w Rumunii.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Kraków po bardzo intensywnych zakupach wycofał z ruchu jednorazowo ponad 100 autobusów, których silniki nie spełniały co najmniej europejskiej normy Euro 5. W jednej z takich licytacji nowych właścicieli znalazło 57 wycofanych z krakowskich ulic autobusów.
Warto podkreślić, że sprzedaż autobusów to efekt bardzo intensywnych zakupów nowych pojazdów. Dzięki temu już od października 2018 roku w Krakowie pasażerowie podróżują autobusami wyposażonymi wyłącznie w silniki spełanijące co najmniej normę Euro 5, wyposażonymi w klimatyzację, monitoring, elektroniczny system informacji pasażerskiej i automaty biletowe. Tylko w ubiegłym roku na krakowskie ulice wyjechało 150 nowych autobusów. Zastąpiły one pojazdy starszego typu, które zostały przeznaczone do sprzedaży.
W tym roku MPK SA kontynuuje plany odnowy taboru zarówno autobusowego jak i tramwajowego. Na początku 2019 roku do Centrum Unijnych Projektów Transportowych w ramach konkursu został wysłany wniosek o dofinansowanie zakupu 50 nowych elektrycznych autobusów przegubowych. Z kolei pod koniec kwietnia MPK SA ogłosiło przetarg na zakup do 60 nowych, niskopodłogowych tramwajów.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE