Konto było zarejestrowane na 18-latka, który nic nie wiedział o całej sprawie

Do oszustwa metodą „na policjanta” doszło w środę tj.  13 marca br. Około godziny 12.00 do 87-letniej mieszkanki  Nowego Targu  na telefon stacjonarny zadzwonił  mężczyzna i przedstawił się jako policjant – Sławomir Lewandowski Zastępca Kierownika Wydziału Śledczego.

Fot. Pixabay

Powiedział kobiecie, że prowadzą śledztwo w sprawie wyłudzeń pieniędzy od osób starszych. Twierdził, że nazwisko kobiety znajduje się na liście, którą oszuści otrzymali od pracownika banku i może ona stracić wszystkie oszczędności. Przekonywał, że policjanci już zatrzymali część szajki, a on pracuje nad zatrzymaniem pozostałych.

Jednak żeby to się udało, kobieta musi wpłacić 140 tysięcy złotych na konto bankowe, które będzie obserwowane przez policję i kiedy oszuści wypłacą pieniądze wtedy zostaną zatrzymani. „Policjant” wskazał kobiecie bank, w którym ma wpłacić gotówkę, a kasjerce miała powiedzieć, że przelew robi dla zięcia. Dla uwiarygodnienia kazał położyć słuchawkę obok telefonu, nie rozłączać się i wybrać numer 997. Tak też seniorka zrobiła, co było największym błędem, bo  nie przerwała połączenia i po drugiej stronie linii nadal był ten sam mężczyzna. Po godzinie 14.00 nowotarżanka poszła do banku i przelała na wskazane konto 101 tysięcy złotych. Po powrocie do domu ponownie zadzwonił oszust i zgodnie z jego wskazówkami kobieta wyłączyła telefon i miała czekać do godziny 18.00. Kiedy nic się nie działo po ustalonej godzinie, wtedy zorientowała się, że padła ofiarą przestępcy. Natychmiast przyjechała do nowotarskiej komendy, gdzie opowiedziała całą historię. Dzięki szybkiej reakcji policjantów, którzy skontaktowali się z pracownikami banku udało się odzyskać ponad 57 tys. złotych.

Sprawą 87-latki zajęli się funkcjonariusze z Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu nowotarskiej komendy pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Nowym Targu. Szczegółowa analiza zebranego materiału dowodowego  doprowadziła do zatrzymania już po kilkunastu dniach pierwszej osoby podejrzanej o udział w oszustwie. W poniedziałek rano tj. 25 marca br. w Łodzi policjanci zatrzymali 18-latka, który za wynagrodzeniem finansowym założył konto w banku, ale dostęp do niego i kartę bankomatową przekazał oszustowi. Dalsze czynności funkcjonariuszy doprowadziły do zatrzymania po miesiącu tj. 25 kwietnia br., również w Łodzi, kolejnego podejrzanego. Zatrzymany 28-latek to oszust – fałszywy policjant.

Obaj podejrzani usłyszeli zarzut oszustwa z art. 286 § 1 kk, za co grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Wobec 18-latka sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru, a wobec 28-latka sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Mężczyzna był już w przeszłości karany, również za podobne przestępstwa. Policja i prokuratura nadal prowadzą czynności w tej sprawie i planowane są kolejne zatrzymania.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]