Dzieciom łatwiej będzie dostać się do dentysty

W Krakowie otwarte zostały cztery nowe gabinety stomatologiczne dla uczniów.

Fot. pixabay.com

Ministerstwo Zdrowia przekazało ponad 460.000 zł, dzięki czemu w czterech szkołach stolicy Małopolski powstały gabinety wyposażone w najnowszy sprzęt i opiekę stomatologa. Za te środki magistrat kupiło sprzęt stomatologiczny oraz realizuje program edukacyjny z zakresu higieny i zdrowia jamy ustnej dla uczniów i ich rodziców.

Nadal czekają na to jeszcze aż 153 krakowskie placówki. Władze miasta tłumaczą jednak, że potrzebne na to byłoby między 15, a 30 milionów złotych (przygotowanie jednego gabinetu to ok. 100-200 tys. zł).

Nowe gabinety powstały w szkole podstawowej nr 25, szkole podstawowej nr 61, szkole podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 151 oraz szkole podstawowej nr 153. Uczniowie korzystają z nich bezpłatnie, jednak leczyć zęby mogą tutaj tylko uczniowie szkoły. Przez siedem lat nie można również tych gabinetów podnająć, zaś po tym okresie będzie je można wynajmować np. popołudniami innemu dentyście, a uzyskane w ten sposób pieniądze szkoła będzie mogła przeznaczyć np. na wyposażenie placówki.

Warunkiem uzyskania pieniędzy z ministerialnego programu jest utworzenie nowego gabinetu, jednak ze względu na ciasnotę w krakowskich szkołach, w wielu z nich nie ma nawet pomieszczenia, w którym można by go zorganizować.

W poprawie stanu uzębienia dzieci ma też przepis, który zniesie konieczność udzielania pisemnej zgody rodziców, aby mogła być realizowana profilaktyka stomatologiczna. Urzędnicy uważają, że będzie to miało realny wpływ polepszenie opieki stomatologicznej.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]