Co będzie z Cracovią?

Ważą się losy budynku dawnego hotelu Cracovia. Pomysł na nie ma Muzeum Narodowe w Krakowie.

Fot. pixabay.com

Według projektu muzeum, Cracovia mogła by się stać Galerią Architektury i Designu. Wszystko zależy jednak od tego, kiedy pojawią się fundusze na remont budynku. Został on już kupiony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za blisko 30.000.000 zł dla Muzeum Narodowego w Krakowie.

Według dotychczasowych pomysłów miała by tu powstać galeria designu i architektury oraz przestrzenie magazynowe i pracownie konserwatorskie. Pojawiły się jednak nowe projekty, aby zlokalizować tu też kolekcję tkanin oraz Centrum Mody.

Dyrektor Andrzej Betlej planuje przedstawić program dla Cracovii 11 października, na jubileuszu 140-lecia Muzeum Narodowego w Krakowie.

Wiadomo już, że realizacja tych planów może kosztować nawet od 200.000.000 do 250.000.000 złotych. Niezbędny będzie też poważny, długi remont, a jeszcze nie wiadomo kiedy mógłby się on rozpocząć.

Muzeum Narodowego chciałoby w tej okolicy utworzyć specjalny Kwartał Muzealny.

Hotelu „Cracovia” powstawał w latach 1959-1965. Jego modernistyczną bryłę zaprojektował Witold Cęckiewicz, autor m. in. ambasady polskiej w New Delhi i Pomnika Bitwy Grunwaldzkiej. Część budynku została wpisana do rejestru zabytków małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków w roku 2016.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]