Deweloperzy kontra Kraków

Władze miasta nie godzą się na budowę na podstawie tzw. „lex deweloper”.

Deweloperzy chcieli budować przy ul. Cystersów i Rogozińskiego, jednak urzędnicy nie wyrazili na to zgody, a radni z Komisji planowania przestrzennego jednogłośnie poparli tę decyzję. Ostateczne rozstrzygnięcie zapadnie na Radzie Miasta.

Przy ul. Cystersów miałby powstać budynek wielorodzinny z wbudowanymi usługami, natomiast na Rogozińskiego zespół budynków wielorodzinnych z garażem podziemnym.

Deweloperzy odwołali się do „specustawy mieszkaniowej”, nazywanej „lex deweloper”. Miała ona wesprzeć rządowy program Mieszkanie Plus, jednak jest też wykorzystywana przez deweloperów, aby zabudowa wielorodzinna mogła powstawać z obejściem obowiązujących planów miejscowych. W takich sytuacjach zgodę musi wydać rada gminy.

W tym przypadku magistrat stoi na stanowisku, że nie zostały spełnione lokalne standardy urbanistyczne uchwalone przez Radę Miasta Krakowa. Prócz tego jeden z wniosków jest niezgodny z tamtejszym planem miejscowym, a w obu nie zostały spełnione przepisy odległości inwestycji od przystanków komunikacyjnych, szkół i przedszkoli, a także zbyt mała była planowana liczba miejsc postojowych.

Deweloperzy nie zgadzają się z taką decyzją urzędników.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE