Wyniki wyborów do PE 2019. Polska na pół podzielona – tak głosowali Polacy

Polska na pół podzielona. Prawo i Sprawiedliwość wygrało na wschodzie, Koalicja Europejska wygrała na zachodzie. Stolica? Dla Koalicji Europejskiej.

Fot. Kraków w Pigułce

Jak wynika z danych sondażowych IPSOS dla TVN, TVP i Polsat Prawo i Sprawiedliwość zdobyło większość głosów – 42,4 proc. Koalicja Europejska z wynikiem 39,1 proc. zajęła drugie miejsce.

Jak wynika z danych sondazowych – PiS dominował we wschodnich województwach. Kandydaci PiS wygrali w okręgach: podkarpackim, lubelskim, małopolskim i świętokrzyskim (dwa województwa w jednym okręgu), łódzkim, podlaskim oraz warmińsko-mazurskim (okręgi były połączone). Do tego PiS wygrał w województwie mazowieckim, ale nie w samym okręgu warszawskim.

Koalicja Europejska z kolei okazała się lepsza na zachodzie kraju. KE wygrała w okręgach obejmujących województwo lubuskie i zachodniopomorskie, pomorskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i opolskim. Do tego Koalicja Europejska wzięła okręg warszawski.

Lokale wyborcze zamknięto o godz. 21. Zaraz po zamknięciu opublikowano pierwsze sondaże, tzw. exit poll. Partia Jarosława Kaczyńskiego zdobyła 24 mandaty w Europarlamencie. Koalicja Europejska ma za to 22 mandaty.

Na trzecim miejscu znalazła się Wiosna z wynikiem 6,6 proc. Partia wprowadzi do Europarlamentu 3 posłów. Tyle samo mandatów uzyskała Konfederacja, która zdobyła 6,1 proc. głosów.

Poza progiem wyborczym znalazł się Kukiz z wynikiem 4,1 proc. i Lewica Razem, która zdobyła niewiele ponad 1 proc. głosów.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się we wszystkich 28 państwach członkowskich. Zaplanowano je na okres od 23 do 26 maja.

źródło: Serwis Informacyjny Wirtualnej Polski.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE